Apple je v súčasnosti jednou z najpopulárnejších spoločností sveta a nejeden človek, ktorý vlastní iPhone vlastní aj napríklad hodinky Apple Watch či MacBook. Je to ako závislosť, akonáhle si jeden produkt chytíš, akosi sa ho nechceš naďalej púšťať. Jednoducho si ho behom malej chvíľky zamiluješ a pokiaľ sa pozrieme aj na kvalitu spracovania a cenu niektorých modelov, je jasné, prečo dlhými rokmi overená hodinárska spoločnosť Swatch nestíha na pomerne mladé hodinky Apple Watch, ktoré máme na trhu približne rok!

Swatch nedokáže konkurovať Apple Watch!

Možno sa to ani nezdá ale čas letí naozaj rýchlo, Apple Watch prišli ako novinka v roku 2014, konkrétne v septembri počas predstavovania iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus. Do predaja sa potom dostali 24. apríla 2015. Dnes je to takmer rok, odkedy sú v predaji, no stále nie sú v našej krajine oficiálne dostupné, najbližšie sa dajú zakúpiť v Česku, kde ich predaj začal len prednedávnom.

Apple Watch sú očividne veľkým lákadlom a to nielen najlacnejšie hliníkové edície, ale aj podstatne drahšie kovové či dokonca zlaté modely, ktoré stoja rádovo tisíce dolárov. Cena je ale za luxus, ktorý Apple Watch učite ponúkajú. To, že sú jedny z najúspešnejších inteligentných hodiniek vôbec priznáva aj spoločnosť Swatch Group, do ktorej zapadajú aj značky ako Tissot či Omega.

Táto spoločnosť tiež vyskúšala dobyť trh s low-cost inteligentnými hodinkami, ktorých cena sa pohybovala  $80 až $100. Problém by možno ale ani nebol v cene ale v tom, že tieto hodinky neboli úplne tak inteligentné. Jediné, čo inteligentné v sebe majú priamo zabudované je NFC čip, vďaka ktorému je možné vykonávať bezkontaktné platby. Ináč tu je všetko krásne po starom.

Swatch Bellami - svetapple.sk
Swatch Bellami – svetapple.sk

Swatch dnes priznal, že s predajmi nemôže konkurovať spoločnosti Apple ale zároveň tiež dodal, že sa o to ani nepokúšajú, jednoducho chcú aj oni vyrábať inteligentné hodinky, no momentálne majú v ponuke len lacnejšie ciferníkové modely. Do budúcnosti sa ale môžeme tešiť na úplne iné a nové modely, ktoré budú podstatne lepšie. Swatch vraj tiež bude ponúkať luxusnejšie a drahšie hodinky podobne ako Apple Watch Edition.

Na takúto chvíľu si ale asi budeme musieť ešte chvíľu počkať pretože na tomto trhu momentálne vládnu Apple Watch a na to, aby ich niekto zosadil alebo minimálne ohrozil musí byť naozaj dobrý a vývoj chvíľu trvá. Len tak mimochodom, Swatch a Apple tiež nie sú ani najväčší kamaráti a to z jedného dôvodu. Spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou hodiniek a módnych doplnkov, totiž minulý rok patentovala slogan “One More Thing”, ktorý v Apple ešte na čele so Stevom Jobsom veľmi často používali.

Žiaľ, to už dnes nie je možné, nakoľko slogan patrí spoločnosti Swatch a akonáhle by tá zistila, že ho Apple využíva, mohla by od spoločnosti vysúdiť veľké peniaze. Apple by asi neskrachovalo, no nezabúdajme na to, že slogan sa dá nahradiť aj iným a preto nebude dráždiť hada bosou nohou.

Swatch - svetapple.sk

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here