Spoločnsoť Apple mala počas posledného pol roka príležitosť predstaviť nám hodinky Apple Watch až na dvoch konferenciách čo aj patrične využila. Problémom však bolo to, že nám vlastne nič neukázali, aj keď sme videli všetko. Našťastie však niekoľko redaktorov, ktorý už mali tú česť hodinky vyskúšať dalo hlavy do kopy a spísali 12 spôsobov, akými ich budeme môcť ovládať. Poďme teda na to.

1.) Scroll a Zoom

Spoločnosť Apple si veľmi dobre uvedomila fakt, že displej hodiniek je naozaj malý a pre používateľa môže byť v niektorých prípadoch aj problematické ovládanie niektorých jeho funkcií. Práve preto sa na pravej strane hodiniek objavila digitálna korunka, ktorá vyzerá vlastne úplne rovnako, ako na klasických hodinkách a umožňuje scrollovanie či zoom v niektorých aplikáciach. Vďaka tomuto jednoduchému prvku nemusíte používať dotykový displej a všetko je pekne prehľadné.

- Reklama -

apple-watch-scroll-crown-maps

2.) Stlačenie korunky

Apple Watch budú mať taktiež možnosť jednoduchého návratu do hlavného menu tak, ako ho má aj iPhone vďaka tlačidlu Home Button. Túto možnosť spustíte potom ako stlačíte korunku, ktorá je okrem toho, že sa točí vlastne aj takým Home Buttonom na hodinkách. Je to skvele vymyslené, pretože používatelia iOS sa v hodinkách veľmi rýchlo zorientujú!

apple-watch-press-crown-home

3.) Siri

Áno aj hlasová asistentka, ktorá svetlo sveta uzrela po prvý krát ešte v roku 2011 v iPhone 4S je súčasťou hodiniek Apple Watch. Pokiaľ ju používate alebo ju budete chcieť začať používať, bude potrebné podržať korunku niekoľko sekúnd. Taktiež tu však bude možnosť zapnutia Siri jednoduchým povelom kedy zdvihnete hodinky a poviete “Hey Siri”.

apple-watch-press-crown-siri

4.) Zmena času

Pokiaľ dvakrát kliknete na korunku, dostanete sa do možnosti, kedy si môžte vybrať medzi zobrazením času a poslednou aplikáciou, ktorú ste na hodinkách používali. Vďaka tejto jednoduchej “finte” sa tu objavuje spôsob, vďaka ktorému sa podarilo oddeliť čas od všetkého ostatného, čo hodinky ponúkajú.

apple-watch-press-switch

5.) Sprístupnenie

Pokiaľ na korunku kliknete tri krát, zobrazí sa vám funkcia “sprístupnenie”, ktorú poznáme aj z našich iPhonov či iPadov. Vďaka tomu budete môcť spustiť rôzne funkcie ako je napríklad Voice over.

apple-watch-press-crown-home-2

6.) Priatelia

Pod korunkou sa na hodinkách nachádza druhé tlačidlo. Po jeho kliknutí sa vám na displeji zobrazia vaši priatelia. Tým môžte napríklad okamžite zavolať, poslať SMS správu, odoslať animovaný obrázok či tlkot vášho srdca, ktorý potom formou jemných vibrácií pocítia na svojich rukách. Apple jednoducho dokáže zahrať aj na emócie!

apple-watch-button-friends

7.) Vypnutie hodiniek

Pokiaľ by vám nejaká aplikácia zle reagovala poprípade zamrzla, máte možnosť stlačiť tlačidlo pod korunkou (treba ho držať niekoľko sekúnd). Potom sa vám zobrazia dve možnosť, kde môžte danú aplikáciu násilne ukončiť poprípade vypnúť celé hodinky.

apple-watch-button-turn-on

8.) Prebudenie

Pokiaľ hodinky vypnete a následne ich budete chcieť zapnúť, urobíte rovnaké gesto a teda podržíte bočné tlačidlo. Rovnako tak budete môcť prebudiť hodinky z úsporného režimu.

apple-watch-button-turn-off

9.) Apple Pay

Áno aj hodinkami Apple Watch budete môcť vykonávať bezkontaktné platby a bude to veľmi jednoduché. Stačí ak dva krát stlačíte tlačidlo na boku a aktivuje sa Apple Pay. Problém je v tom, že po celý čas budete musieť mať vo svojom vrecku iPhone vzhľadom na to, že hodinky z neho budú neustále získavať údaje. Pri prvom použití budete musieť zadať PIN na iPhone, potom to už potrebné nebude. Znovu budete zadávať PIN vtedy, keď dáte hodinky dole z ruky. Apple Watch totiž budú vedieť rozpoznať či ich nosíte alebo nenosíte.

apple-watch-button-apple-pay

10.) Screen Shot

Apple v prípade svojich prvých inteligentných hodiniek myslelo naozaj na všetko a pridalo do nich aj také funkcie, ktoré by ste tu možno neočakávali. Tak napríklad taký screen shot alebo v preklade snímka obrazovky. Tu vykonáte prakticky rovnakým gestom ako na vašom iPhone. Stačí teda, ako súčasne podržíte korunku aj tlačidlo pod ňou a obrázok bude na svete. Za tieto detaily Apple naozaj chválime!

apple-watch-screen-shot

11.) Dotykový displej

Apple Watch samozrejme ponúknu dotykový displej, ktorý bude síce pomerne malý, no ovládať sa určite dať bude, vzhľadom, že Apple si dalo na jeho ovládaní naozaj záležať. Aj keď zrejme väčšinu času strávite pri korunke, množstvo funkcií budete musieť ovládať aj klasickým dotykom. Bude tu teda možné robiť všetko to čo na iPhone či iPade!

apple-watch-tap-screen-2

12.) Force Touch

Pomerne nadčasovú funkciu Force Touch, ktorá reaguje na silu tlaku vyvíjanú na displej, spustíte silnejším stlačením. Pptom budete mať na výber medzi viacerými možnosťami. Apple túto technológiu už stihlo použiť aj v novom MacBooku Pro 13″ s retina displejom a ten sa dočkal naozaj priaznivých ohlasov. Máme sa teda na čo tešiť!

apple-watch-tap-screen

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.