Apple jednoznačne pracuje na svojej verzií rozšírenej reality. Nenaznačujú nám to len správy zo zákulisia ale aj samotné činy, ktoré jablková spoločnosť robí. Hovoríme napríklad o ARkite, ktorý sa stal minulý rok pevnou súčasťou každého iOS zariadenia a stále sa pracuje na jeho rozšírení a kvalitách. Mali by sme sa dočkať okuliarov. Dnes sa pozrieme na to, akoby mohli tieto okuliare vyzerať.

Apple Glass

Pamätáš si ešte na Google Glass? Pomerne neúspešný projekt inteligentných okuliarov, ktorý prišiel v čase, keď tu nič podobné nebolo a evidentne zbytočne predbehol svoju dobu? Od tých čias ubehlo už veľa času a veľa sa zmenilo. Ľudia sa začínajú denne stretávať s rozšírenou realitou a pomaly ale isto ju začnú brať ako samozrejmosť.

- Reklama -

Paradoxne, priamo v Apple vyvíjajú svoje vlastné okuliare, ktoré budú slúžiť pre rozšírenú realitu či pomoc užívateľovi. Podľa uniknutých zdrojov sa priamo v spoločnosti hovorí o tomto produkte ako o Apple Glass. Nenechaj sa ale zmýliť. Apple v tomto smere nebude kopírovať Google. Je to len “pracovný” názov.

Okuliare majú nádych toho, že nie sú úplne obyčajné avšak svojim zovňajškom sa tak snažia pôsobiť - svetapple.sk
Okuliare majú nádych toho, že nie sú úplne obyčajné avšak svojim zovňajškom sa tak snažia pôsobiť – svetapple.sk

Koncept

Predstaviť si to, akoby mohli vyzerať okuliare od Apple môže byť veru veľmi ťažké. Nemôžu vyzerať príliš “high-tech” avšak nemôžu byť ani nudné. Presne preto nám predstavilo iDropnews.com svoj vlastný pohľad na túto problematiku. Okuliare, ktoré predstavilo svetu vo forme renderov vyzerajú skutočne parádne a dokonca tak, že by sa za ne nemuseli hanbiť ani v Apple.

Celý rámik je v tomto prípade vyrobený z vysokokvalitného kovu. Miestami ale nájdeme aj kvalitnú kožu, ktorá by mala zrejme dodať hlbší pocit luxusu. Samozrejme, nebola by to jediná varianta. Pravdepodobne by tu vznikala značná možnosť individualizácie podobne ako pri hodinkách Apple Watch. Po bokoch nájdeme kamery a rôzne senzory. Tak isto by sa tu mali nachádzať aj antény.

Dizajn tohto produktu je doslova elegatný - svetapple.sk
Dizajn tohto produktu je doslova elegatný – svetapple.sk

Čo by vedeli?

Otázka, na ktorú by sme ti mohli veľmi jednoducho odpovedať. Prakticky všetko, čo dokáže tvoj iPhone či Apple Watch ale okrem toho ešte omnoho viac. Nehovoríme teraz len o Siri, notifikáciach či iných podobných technológiach. Vďaka rozšírenej realite by sa pomocou Apple okuliarov dalo napríklad aj vzdelávať. Rovnako tak by sa však dali pomocou nich hrať jednoduché hry, pohodlnejšie pracovať, komunikovať a podobne. Možností tu je skutočne neúrekom a je len na tebe, čo si predstavuješ, že by mali vedieť.

Na samotných vizualizáciách môžeme vidieť práve zapnutú Siri, údaje o batérii, sile signálu či sile Wi-Fi pripojenia. Taktiež je tu umiestnený čas či tvoja aktivita (možnosť prepojenosti s Apple Watch). Napokon je tu auto, ktoré je v garáži ale len vo virtuálnej podobe.

Okuliare by nám mali vedieť pri vzdelávaní, práci ale aj pri kreativite či hrách - svetapple.sk
Okuliare by nám mali vedieť pri vzdelávaní, práci ale aj pri kreativite či hrách – svetapple.sk

Ovládanie

Nie je nám celkom jasné, akoby sa asi tento produkt ovládal. Podľa informácií, ktoré Applu unikli sú už dnes v testovaní rôzne prototypy. Jeden je napríklad s dotykovými plochami avšak to nám nepríde ako celkom šťastné riešenie. Potom tu je ovládanie hlasom, ktoré nám k okuliarom sedí asi najviac. Najlepšie by bolo, keby sme ich mohli ovládať našimi myšlienkami ale to je celkom sci-fi.

Vyrobiť takéto zariadenie koniec koncov nie je vôbec jednoduché a potvrdil to aj sám Tim Cook. Apple vraj rieši obrovské množstvo problémov, ktoré sú s týmto produktom úzko späté. Napríklad také zorné pole a samotná kvalita (či technológia) displeja. Uvidíme, ako sa s tám Apple popasuje ale na teraz je pomerne dosť nereálne, že by nám Apple niečo takéto predstavilo. Neboli by sme s tým údajne vôbec spokojní!

Nabíjanie by umožňovala samozrejme bezdrôtová nabíjačka podobne ako to už dnes podporuje napríklad iPhone či Apple Watch - svetapple.sk
Nabíjanie by umožňovala samozrejme bezdrôtová nabíjačka podobne ako to už dnes podporuje napríklad iPhone či Apple Watch – svetapple.sk
Na trhu by mohlo byť buď viacero verzií alebo niektoré časti okuliarov by sa dali jednoducho vymeniť za iné podľa toho, kam si ich práve so sebou zoberieme - svetapple.sk
Na trhu by mohlo byť buď viacero verzií alebo niektoré časti okuliarov by sa dali jednoducho vymeniť za iné podľa toho, kam si ich práve so sebou zoberieme – svetapple.sk
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here