Čas letí ako voda a od prestavenia iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max prešlo viac ako pol roka. Už vtedy sa hovorilo, že konkurenti čoskoro predstavia svoje vlastné smartfóny, ktoré okopírujú dynamický ostrov. No a po šiestich mesiacoch prichádza prvý počin od čínskej spoločnosti Realme, ktorý má označenie C55. Jeho „Dynamic Island“ sa oficiálne nazýva „Mini Capsule“ a my sme zisťovali, čo všetko dokáže. Téme sa venoval portál The Verge.

V prvom rade si poďme predstaviť samotné zariadenie. Aj keď prítomnosť dynamického ostrovčeka v iPhone 14 Pro predstavuje exkluzívnu funkciu, v prípade Realme C55 sa prvok dostal do low-end zariadenia, ktoré sa spolieha na plastové šasi! Na zadnej strane nájdeme dve veľké šošovky a vpredu zase 6,72″ IPS panel s FullHD+ rozlíšením a 90 Hz frekvenciou.

O výkon sa stará procesor MediaTek Helio G88 a ten je spriahnutý s 6 GB / 8 GB operačnou pamäťou RAM či 128 GB / 256 GB interným úložiskom. Zaujímavé je, že Realme C55 sa nedokáže pripojiť na 5G sieť, nakoľko ho výrobca vybavil len podporou klasickej 4G siete. Povedzme si ale na rovinu, že to bude väčšine budúcich majiteľov stačiť.

Realme C55
Zdroj: Realme

Vráťme sa ešte k samotným fotoaparátom. Ako sme napísali vyššie, Realme C55 ich má hneď dva, pričom primárny snímač dosahuje rozlíšenie až 64 Mpx a sekundárny „hĺbkový“ objektív 2 Mpx. Predná kamera má potom 8 Mpx.

Realme C55 je samozrejme vybavené NFC čipom a odomykať ho môžete pomocou dotyku prsta, ktorého čítačka sa nachádza v bočnom tlačidle. Má teda slušnú výbavu, ktorá bude vyhovovať väčšine priemerným používateľom.

Čo dokáže Mini Capsule aka okopírovaný Dynamic Island

Realme C55
Zdroj: Realme

Keď sme si novinku v krátkosti predstavili, poďme sa pozrieť na to, čo dokáže jej okopírovaná funkcia Mini Capsule, ktorá by mala byť čínskou alternatívou pre Dynamic Island. Interaktívny prvok sa nachádza vo vrchnej časti displeja, v priestore, kde je umiestnená Selfie kamera.

Realme uvádza, že používateľovi dokáže ponúknuť ďalšie informácie, ako napríklad aktuálny stav batérie počas nabíjania, spotrebu dát alebo ho upozorniť na to, keď sa mu bude telefón vybíjať.

Rovnako tak by sa do tohto praktického prvku mohlo dostať napríklad aj počítadlo krokov, ktoré v súčasnosti nemá ani Apple. Realme je však s podrobnosťami zatiaľ veľmi skromné a tak si na ne budeme musieť ešte niekoľko týždňov počkať, kým sa smartfón C55 dostane do rúk prvých recenzentov.

Prečítajte si tiež  Ako nám ovplyvnilo život Touch-id

Novinka bola predstavená v Indonézii, kde si ju môžu prví zákazníci objednať v dvoch pamäťových verziách. A tie sú veru poriadne lacné. Základné prevedenie, ktoré počíta so 6 GB RAM a 128 GB úložiskom kúpite v prepočte od cca 150 € bez DPH a drahší model s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom od cca 180 € bez DPH. V súčasnosti nevieme, či sa tento smartfón dostane aj na slovenský trh no keďže sa u nás zariadenia od Realme bežne predávajú, veríme, že sa tak skôr či neskôr stane. Pripraviť sa ale treba na vyššiu cenovku.

My len pre porovnanie doplníme, že iPhone 14 Pro Max, ktorý je pre toto zariadenie konkurentom kúpite v štandardnom predaji za 1 449 € no po kliknutí na tento odkaz objavíte ponuky, kde sa predáva od 1 215 €. Rozdiel v cene oproti originálu je teda aj po výraznom cenovom zvýhodnení obrovský.

Realme C55 technické špecifikácie 

Realme C55
Zdroj: Realme
  • Displej: 6,72 – palcový 90 Hz IPS panel, FullHD+
  • Čip: MediaTek Helio G88 (6 GB / 8 GB RAM)
  • Pamäť: 128 GB / 256 GB a MicroSD
  • Zadné fotoaparáty: 64 Mpx a 2 Mpx
  • Predný fotoaparát: 8 Mpx
  • Batéria: 5 000 mAh s 33 W nabíjaním
  • Rozmery: 165,6 × 75,9 × 7,89 mm
  • Hmotnosť: 189,5 g
  • Pripojenie: 4G, USB-C, NFC, 3,5 mm audio jack
  • Výbava: Mini Capsule

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -