Americká automobilka prišla už pred rokmi s internetom vo vozidlách úplne zadarmo. Vzhľadom na obrovský centrálny displej to bolo celkom logické riešenie. Ľudia tu sledujú mapy, stránky, počúvajú hudbu a podobne. Teraz však od pôvodného konceptu zrejme upúšťa. Tesla pravdepodobne spoplatní roky bezplatný internet.

Tesla pravdepodobne spoplatní roky bezplatný internet. Sleduje spotrebu dát.

Nové informácie ohľadom internetu vo vozidlách Tesla prinášajú samotní používatelia, ktorým sa na centrálnom displeji začala objavovať informácia 0.00/50.00 GB (pri štandardnom balíčku). Tá monitoruje evidentne spotrebu ich dát. Ťažko ale povedať v akom časovom horizonte. Jedná sa o mesiac či o rok? Na odpoveď si ešte budeme musieť chvíľu počkať od oficiálneho vedenia Tesly, ktoré to doteraz nevysvetlilo. Čo však vieme je informácia o nových balíčkoch internetu.

Na výber má používateľ dva balíčky. Prvým je takzvaný štandardný balíček, ktorý je samozrejme bezplatný a umožní vám pripojenie k základným aplikáciam. Hovoríme napríklad o mapách pre navigáciu. Aktualizácie si bude automobil aj naďalej sťahovať prostredníctvom siete Wi-Fi. Ak chcete ale viac (napríklad streamovať hudbu alebo prechádzať po internete) zaplatíte 100$ ročne. Nie je to veľká čiastka, keď si vezmete, že by ste mali dostať skutočne prémiový neobmedzený balíček dát.

Tesla pravdepodobne spoplatní roky bezplatný internet. - svetapple.sk
Tesla pravdepodobne spoplatní roky bezplatný internet. – svetapple.sk

Je veľmi pravdepodobné, že práve štandardný balíček bude fungovať po spotrebovaní 50 GB dát obmedzene alebo sa stopne úplne a bude vyžadovať prechod na prémiový balíček. Momentálne pravdepodobne prebieha testovanie toho, koľko používatelia reálne minú internetu. Zároveň by to možno malo dať aj feedback samotným majiteľom, ktorý sa na základe vlastne spotreby budú vedieť zaradiť do skupiny štandardných alebo prémiových predplatiteľov. Ak nám viac informácii neprezradí samotná automobilka, odpoveď by mohla prísť v najnovšej aktualizácii systému na verziu Tesla V10.

Je to sklamanie?

Ťažko povedať, či sú tieto kroky spoločnosti sklamaním alebo nie. Na jednej strane nám už v minulosti sľubovala doživotné bezplatné nabíjanie na svojich superchargeroch. Realita bola ale po pár rokoch taká, že nabíjanie musí byť spoplatnené. Zadarmo teda jazdia len staršie vozidlá, ktorých sa spoplatnenie netýka a tiež nové vozidlá, ktoré to majú na niekoľko mesiacov v cene. S internetom je to v podstate rovnaký scenár. Bezplatné pripojenie bolo k dispozícii už od roku 2012, kedy sa na trhu objavil model S.

O dva roky neskôr automobilka vyhlásila, že za internet sa platiť nebude. Ako to ale vyzerá používatelia využívali túto službu viac ako kompetentní očakávali a náklady na internetové pripojenie za vozidlá neustále rástli. Výsledkom sú teda dva balíčky internetu a jeho nejasná budúcnosť. Dnes sa ukazuje, že tieto sľuby od automobilky boli viac lacnými marketingovými lákadlami ako reálny benefit pre majiteľov a to je škoda. Pri cene vozidiel možno stačilo vypýtať o 500-1000$ viac za základnú verziu a poskytnúť aspoň internet doživotne zadarmo. Nikomu by to zrejme neprekážalo…

Tesla šoférovala, vodič spal. Elon Musk upozorňuje, že autopilot stále nie je 100%! - svetapple.sk
Tesla pravdepodobne spoplatní roky bezplatný internet. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.