Steve Jobs viedol Apple až do roku 2011, kedy to už zo zdravotných problémov, ktorým žiaľ aj nakoniec podľahol, nezvládol. Na jeho miesto prišiel človek, ktorý už pár krát počas dlhších Jobsových rehabilitačných prestávok Apple riadil. Tim Cook. Dnes vo firme na poste generálneho riaditeľa pôsobí 6. rok a my teda nemáme pocit, žeby sa Applu nedarilo aj keď pravda, nie je to až také rúžové, aké by to mohlo byť. Tak či onak, Tim už predstavil viac iPhonov ako Steve Jobs, vážne!

Steve Jobs

Éra iPhonu začala 9.januára 2007, kedy ho slávnostne na udalosti MacWorld predstavil Steve Jobs. Legendárne zariadenie, ktoré dnes používame skoro všetci (myslíme skôr čitateľov nášho webu) okamžite vzbudilo pozornosť celého sveta a netrvalo dlho, kým sa začala aj konkurencia uberať podobným smerom. iPhone 2G teda nebol najvýkonnejší smartfón, bol však prvý, ktorý nám ukázal ako to má vyzerať a presne to sa mu podarilo. V jeho duchu dnes fungujú všetky smartfóny, nie len tie od Apple.

Nasledoval iPhone 3G, model, ktorý mal s prvou generáciou veľmi veľa totožného, no namiesto hliníka nahradil zadnú časť čierny plast a priniesol aj podporu 3G siete, ktorú dovtedy iPhone nepoznal. O rok neskôr, teda v roku 2009 predstavil iPhone 3GS. Ten mal lepší procesor, fotoaparát, vedel natáčať video a jeho výkon bol oproti predošlej generácií úplne niekde inde.

Doba však chcela revolúciu a plastový model náhradu. V roku 2010 prišiel iPhone 4. Neskutočný pokrok v dizajne ale aj v technológiách. Telefón mal všetko od Retina displeja až po HD video či kvalitný fotoaparát. Posledným modelom, na ktorom Jobs vo veľkom pracoval bol iPhone 4S. Jeho zdravotný stav mu ale nedovolil zúčastniť sa predstavenia.

iPhone 4S prišiel oneskorene, 10. októbra 2011 a Steve o 10 dní neskôr podľahol rakovine pankreasu. Ak to teda zrátame, Steve nám priniesol celkovo 5 iPhonov, ako je to ale s jeho nástupcom, ktorého poznáme už 6 rokov?

Jobs - svetapple.sk

Tim Cook

Po Jobsovej ére, kedy sme nevedeli, čo sa stane na druhý deň, prichádza éra Tima Cooka, pomerne ľahko vypočítateľného generálneho riaditeľa Applu, ktorý zas až tak odvážny nie je. Prvým iPhonom, ktorý predstavil bol iPhone 5, bol to rok 2012 a telefón mal zopár zmien ako jack na druhej strane či 4″ displej. Zmenil sa aj výkon a kvalita fotoaparátu.

Prečítajte si tiež  Apple vydalo iPadOS 15.1. Čo všetko prináša?

Následne prišli modely 5S a 5C. Prvý menovaný priniesol koprocesor M7, lepší fotoaparát, True Tone Flash či Touch ID. Druhý z dvojice bol len plastovým iPhonom 5, ktorý mal „osloviť low-costovú“ klientelu.

O rok neskôr sme tu mali extrémne populárny iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Tieto dve zariadenia zapôsobili najmä vďaka väčším displejom, no mali aj slušný výkon, nový dizajn a samozrejme technológie ako Apple Pay a podobne. Práve tieto telefóny sú do dnešného dňa najpredávanejšie, čo sa Apple sveta týka. Nasledovali „S“-kové verzie, teda iPhone 6S a 6S Plus s drobnými zmenami.

Minulý rok bol predstavený iPhone 7 a iPhone 7 Plus, ktoré zas až tak moc inovatívne neboli, ale aspoň sme sa dočkali peknej dizajnovej verzie Jet Black. Nemôžeme zabudnúť ani na vylepšený model SE s dizajnom iPhonu 5S a výkonom iPhonu 6S. Tento rok sa už v Apple pripravujú na model 8, ktorý má byť revolučným a oslavným modelom po 10 rokoch od predstavenia prvého iPhone.

Suma sumárum hovorí, že Tim Cook predbehol Steva Jobsa už po 3 rokoch pôsobenia v Apple, kedy mal na konte celkovo 5 smartfónov (aj keď generačne iba 3). Dokopy ich bolo až 10, čo je raz toľko, ako predstavil vizionár Steve! Na druhú stranu ale z generačného hľadiska ak rátame samostatne aj iPhone SE ich bolo len 7. Tim už je teda dosť skúsený a vie, čo ľudia milujú. Dúfajme, že bude odvážnejší a prinesie nám presne to, čo potrebujeme, ale zatiaľ o tom nevieme. To bol tajný návod alebo skôr taká zbraň Steva Jobsa, ktorá ale vždy veľmi dobre fungovala!

Tim Cook - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.