Len pred pár dňami sme vám ukázali video, ktoré vyobrazuje Tokyo z pred viac ako 100 rokov. Dnes tu máme ďalší snímok, ktorý bol prerobený do 4K 60fps, doplnený farbami a kompletne upravený tak, aby pôsobil „aktuálne“. 15-minút dlhý film, ktorý si môžete pozrieť nižšie je veľmi vzácny. Prečítajte si prečo…

Toto je San Francisco v roku 1906

Moderné technológie v spolupráci s umelou inteligenciou dokážu zázraky. Viac ako 100 ročný film, ktorého kvalita je na dnešné pomery naozaj mizerná doslova ožil. Keď si pozriete video nižšie, budete mať pocit, ako keby ste sa vrátili do minulosti. Kamera natáčala Market Street v San Franciscu.

Toto video je špeciálne vzácne, pretože vzniklo 14. apríla 1906. O štyri dni neskôr zničilo väčšinu budov zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo približne 3000 obetí a poškodilo viac ako 80% celého mesta. O produkciu snímku sa postarala trojica Harry, Herbert, Earle a Joe. Harry J. Zaujímavé je, že sa jedná o inscenovanú situáciu. Nie je to teda skutočná „premávka“ z danej doby.

Toto je San Francisco v roku 1906. Video dostalo farby, 4K rozlíšenie a 60 fps!
Toto je San Francisco v roku 1906. Video dostalo farby, 4K rozlíšenie a 60 fps!

Vo filme sa vyskytne dokopy tridsať lanoviek, štyri vozidlá takzvanej „konskej železnice“ a štyri električky. Pokiaľ si všimnete automobily, niektoré sa v záberoch objavili aj desaťkrát! Prezrádzajú ich poznávacie značky.

Predpokladá sa, že zámerom autorov bolo vyobraziť Market Street ako moderný bulvár, na ktorom sa už v roku 1906 objavovalo množstvo vozidiel. Za nás je výsledok úžasný a aj keď sa za celých 15 minút v podstate nič výrazné nedeje, video sme dokázali pozerať od začiatku až dokonca. Zaujalo aj vás?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.