História nás nejakým spôsobom inšpiruje počas celého života. Je to približne 125 rokov od chvíle, kedy sa začali používať prvé videokamery. Dnešné snímky pochádzajú z roku 1913 – 1915 a pochádzajú z Tokia. Aj keď bola pôvodná kvalita mizerná, teraz si ich viete spustiť v 4K pri 60 FPS. Dobovú atmosféru dopĺňa originálny zvuk.

Umelá inteligencia doslova oživila storočnú históriu

Len prednedávnom sme vám priniesli článok, v ktorom ste si mohli pozrieť jedno z prvých videí vôbec. Pochádzalo z roku 1896 a moderné technológie ho prepracovali do 4K kvality. Dnes tu máme ďalšiu úpravu, o ktorú sa postarala umelá inteligencia.

- Reklama -

Aj keď dátum vzniku tohto videa pochádza z rokov 1913-1915, stále je to relatívne dosť na to, aby vás fascinovalo. Samotní ľudia, ktorí sa v ňom objavujú boli evidentne prekvapení tým, čo je to tá kamera vlastne za nástroj. Dobové sú aj hlasy, zvuky ulice či dych autora v pozadí, ktorý zábery nasnímal.

Toto storočné video prerobili do 4K so 60 FPS . Pôsobivé, čo poviete?
Toto storočné video prerobili do 4K so 60 FPS . Pôsobivé, čo poviete?

Čo tu bolo vylepšené?

  • Zvýšené rozlíšenie na 4K .
  • Zvýšené FPS na 60 snímkov za sekundu.
  • Vylepšené tváre, ktoré pôsobia ostrejšie.
  • Odstránený hluk a opravené poškodené časti videa.
  • Farebnosť – pôvodné video bolo iba čiernobiele a aj keď farby nie sú úplne realistické, pôsobia celkom hodnoverne.

Akonáhle obetujete následujúcich 5 minút tomuto videu, pravdepodobne nám dáte za pravdu, že pôsobí ako by bolo natočené iba včera s menej kvalitnou kamerou. Určite by ste neboli povedali, že všetko čo vidíte má ďaleko viac ako 100 rokov. Fascinujúce.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.