História nás nejakým spôsobom inšpiruje počas celého života. Je to približne 125 rokov od chvíle, kedy sa začali používať prvé videokamery. Dnešné snímky pochádzajú z roku 1913 – 1915 a pochádzajú z Tokia. Aj keď bola pôvodná kvalita mizerná, teraz si ich viete spustiť v 4K pri 60 FPS. Dobovú atmosféru dopĺňa originálny zvuk.

Umelá inteligencia doslova oživila storočnú históriu

Len prednedávnom sme vám priniesli článok, v ktorom ste si mohli pozrieť jedno z prvých videí vôbec. Pochádzalo z roku 1896 a moderné technológie ho prepracovali do 4K kvality. Dnes tu máme ďalšiu úpravu, o ktorú sa postarala umelá inteligencia.

Aj keď dátum vzniku tohto videa pochádza z rokov 1913-1915, stále je to relatívne dosť na to, aby vás fascinovalo. Samotní ľudia, ktorí sa v ňom objavujú boli evidentne prekvapení tým, čo je to tá kamera vlastne za nástroj. Dobové sú aj hlasy, zvuky ulice či dych autora v pozadí, ktorý zábery nasnímal.

Toto storočné video prerobili do 4K so 60 FPS . Pôsobivé, čo poviete?
Toto storočné video prerobili do 4K so 60 FPS . Pôsobivé, čo poviete?

Čo tu bolo vylepšené?

  • Zvýšené rozlíšenie na 4K .
  • Zvýšené FPS na 60 snímkov za sekundu.
  • Vylepšené tváre, ktoré pôsobia ostrejšie.
  • Odstránený hluk a opravené poškodené časti videa.
  • Farebnosť – pôvodné video bolo iba čiernobiele a aj keď farby nie sú úplne realistické, pôsobia celkom hodnoverne.

Akonáhle obetujete následujúcich 5 minút tomuto videu, pravdepodobne nám dáte za pravdu, že pôsobí ako by bolo natočené iba včera s menej kvalitnou kamerou. Určite by ste neboli povedali, že všetko čo vidíte má ďaleko viac ako 100 rokov. Fascinujúce.

Prečítajte si tiež  Trúfli by ste si tipnúť, koľko fotiek sa ročne odfotí na iPhonoch? Toto číslo vás šokuje
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.