Toto je výrobná cena iPhonu 12 Pro

Prešiel už viac ako mesiac od chvíle, keď Apple spustilo predaj nového iPhonu 12 Pro. Odborníci zo spoločnosti Omalhaut Techno Solutions sa pozreli na výrobnú cenu jednotlivých komponentov. Podľa poslednej správy výrazne zdraželi a to až o 9,1%. Každý iPhone 12 Pro stojí na produkciu minimálne 27% predajnej ceny.

Samotné zdraženie súvisí s pridaním 5G siete. Ak by ste si chceli poskladať iPhone 12 Pro zo samostatných súčiastok, stálo by vás to cca 406$ (341€). Správa uvádza, že jeden z najdrahších komponentov sú špičkové OLED displeje. Apple platí 70$ (59€) za kus.

Ešte väčšinu cenu si ale pýta spoločnosť Qualcomm za svoj 5G modem „X55“. Firmu stojí cca 90$ (76€). Výrobná cena procesora nie je až taká „horúca“. A14 Bionic vychádza na 40$ (33€) za kus. Operačná pamäť RAM stojí zhruba 12,8$ (11€) a úložisko 19,20$ (16€). Veľkým prekvapením je cena fotoaparátu od Sony. Tá sa pohybuje od 7,4$ (6,2€) do 7,9$ (6,7€) za kus.

Existuje pomerne veľká šanca, že Apple platí za jednotlivé komponenty trochu menej. Môže za to objem výroby.

Takisto zdôrazňujeme, že v cenách neboli zohľadnené náklady na výskum, vývoj, testovanie, marketing, investície do dodávateľských reťazcov, prepravu, skladanie a mnoho iných položiek, s ktorými treba rátať. Predstavte si len tie milióny za záručné opravy, pri ktorých Apple mení zariadenie kus za kus.

Aj tak zarobia ako v rozprávke

Pokiaľ by sme to ale všetko zrátali dokopy, taktiež by sme sa dostali na slušný zisk. Apple skrátka vie, ako navrhnúť a predať telefón. V tomto smere sa naň nedoťahuje žiadna iná technologická spoločnosť na svete.

iPhone 12 Pro si môžete zakúpiť u autorizovaného predajcu m:zone za následujúce ceny:

  • iPhone 12 Pro Max (128GB) – 1249€
  • iPhone 12 Pro Max (256GB) – 1369€
  • iPhone 12 Pro May (512GB) – 1599€
Prečítajte si tiež  Legendárna hra Alto's Adventure hlási príchod nového dielu do Apple Arcade
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJnikkei
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.