Na Apple Evente sa nám predviedla nová generácia iPadu Air. Prepracovaný tablet získal na naše prekvapenie najmodernejší procesor Apple A14 Bionic. Čip sa bude nachádzať aj v iPhone 12, ktorý sa ukáže v októbri. Prečítajte si všetko, čo o ňom potrebujete vedieť.

Apple A14 Bionic je obrovským medzigeneračným skokom

Rok 2020 je pomerne zvláštnym obdobím. Nehovoríme teraz len o globálnej pandémii (ktorá so všetkým súvisí). Technologický gigant predstavil novú generáciu chipsetu A14 Bionic v iPade Air, namiesto iPhonu 12. Niečo podobné bolo doteraz nemysliteľné.

Procesor obsahuje 6 samostatných jadier. O grafický výkon sa starajú 4 jadrá. Na tomto sa v porovnaní s predchodcom nič nemení. Dôležitý je však rozdiel vo výrobnom procese.

Novinka je produkovaná pomocou 5nm technológie. Je to o 2nm menej, než pri Apple A13 Bionic. Na oko nepodstatná zmena umožnila inžinierom vložiť do čipu neuveriteľných 11,8 miliárd tranzistorov.

V porovnaní s minuloročnou generáciou hovoríme o 70% náraste. Aby toho nebolo málo, prítomný je aj 16-jadrový Neural Engine a akcelerátory strojového učenia druhej generácie.

Všetky tieto zmeny a inovácie prispievajú k niekoľkým pôsobivým výsledkom. Apple tvrdí, že A14 Bionic je v porovnaní s A13 Bionic až o 40% výkonnejší.

Prírátajme o 30% rýchlejšiu grafiku a 10x rýchlejšie technológie strojového učenia a máme tu neuveriteľné parametre. Procesor zvláda uskutočniť až 11 biliónov výpočtov za sekundu.

iPad Air 4. generácie je prvým zariadením, v ktorom bude oficiálne predávaný. Neskôr sa dostane aj do spomínaného iPhonu 12 vo všetkých štyroch veľkostných verziách.

Už teraz je jasné, že konkurencia bude mať „v boji“ s týmto čipom veľké ťažkosti. Apple prekonalo na trhu len samé seba a opäť všetkým predviedlo, ako to má vyzerať v oblasti výkonu mobilných zariadení. Tešíte sa na to, ako využijete jeho potenciál?

Prečítajte si tiež  Samsung sa opäť vysmieva Apple. Tentokrát však celkom netrafil
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here