Dnes je vlastnenie vodičského preukazu v mnohých zamestnaniach vlastne tak trochu podmienka. Ak ho nemáš, do roboty ťa nezoberú a je jedno, či máš robiť pri pokladni alebo počítať účtovníctvo. Samozrejme, nie každý človek je srdcom šofér a radšej sa odvezie s niekym či v autobuse, len aby nemusel točiť volantom. Pre toho bude možno Apple Car ako stvorený, avšak pre tých, ktorí milujú jazdu asi toto vozidlo vôbec nebude. Navyše, môže spôsobiť niečo, čo žiaden človek, ktorý miluje šoférovanie určite nechce!

Toto môže spôsobiť príchod Apple Car!

Autonómne vozidlá brázdia americké ulice už niekoľko rokov a technológia sa ukazuje ako veľmi spoľahlivá. Len si to predstav zapneš motor, vycúvaš, prejdeš na diaľnicu a už len čakáš, kým ťa tvoje vozidlo, ktoré sleduje celú premávku, dopravné značenie a križovatky neprevezie do roboty. Pekná predstava však? Áno, to určite áno, ale len pár krát do týždňa, niekedy si jednoducho človek chce zašoférovať a užiť si jazdu.

- Reklama -

Apple ale vraj taktiež pracuje na autonómnom vozidle, ktoré by malo byť síce schopné jazdiť aj s vodičom, avšak väčšinu ciest by malo byť schopné prejsť samo, malo by ísť o autonomné vozidlo – podobne ako Tesla. V tom problém určite nevidíme, je naozaj super, že niekto niečo podobné vymyslel avšak problém je niekde celkom inde. Ono totižto nie je problém vyrobiť autonómne vozidlo, naozaj, dokonca ho už v dnešnej dobe nie je ani taký problém zaradiť do premávky aby spĺňalo legislatívu.

Problém je v tom, že akonáhle začnú spoločnosti vyrábať vozidla, ktoré budú vedieť jazdiť aj samé, čoskoro to bude absolútne bežné a na klasické šoférovanie sa bude časom zabúdať. Iste, veľa ľuďom to bude vyhovovať ale veľa bude aj proti. Netreba sa obávať, tento jav ešte potrvá celkom dlho, možno aj desiatky rokov. Je to asi ako s automatickými prevodovkami. Pred pár rokmi to bol vyložene luxus. Dnes začína doba, kedy je problém kúpiť vozidlo bez automatu.

Apple Car môže byť veľkým prínosom, veľmi pozitívnym, no ak bude zamerané predovšetkým na autonómnu jazdu, obávame sa, že skomplikuje život klasickým vodičom, ktorí jazdu milujú. Ono totižto začne s tým Apple, bude sa to dobre predávať a postupne sa začnú pridávať aj klasické automobilky až napokon prídu do súboja medzi sebou o to, kto vyrobí lepšie autonómne vozidlo. To my užívatelia však určite nechceme.

Apple Car - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.