Spoločnosť Apple má na patentovom úrade naozaj tisíce patentov, z ktorých len málokedy nejaký použije aj vo svojich zariadeniach. Množstvo patentov je príliš všedných a nepôsobia inovátorsky. Avšak občas príde deň, ako aj tento, kedy sa objaví nejaký ten patent, ktorý je naozaj zaujímavý a doslova si želáme aby bol súčasťou nášho iPhonu či iPadu. Rovnako tak tomu je aj v tomto prípade.

Touch ID a Joystick

Už dávnejšie sme vám popisovali patent, vďaka ktorému by sa mohlo tlačidlo Home Button na prednej strane tvojho iOS zariadenia premeniť na joystick tým, že pri silnejšom zatlačení, by jednoducho „vyliezlo“ nad povrch. Avšak, ako sme si už mali možnosť všimnúť aj v minulosti, Apple nenávidí pohyblivé súčiastky a tak sa žiaden joystick nekoná a pravdepodobne sa ani konať nebude. Je to totiž pomerne náročné a najmä, vieš si predstaviť, koľko reklamácií by tu bolo, keby sa Joystick zatlačil či nedajbože zlomil? Je to skrátka príliš veľký risk a tak bolo potrebné vyriešiť tento problém iným spôsobom.

Netrvalo dlho a Apple prišlo na riešenie tohoto problému a to dokonca omnoho efektívnejšie ako pred tým. Z tvojho iPhonu totiž nič trčať pri hraní hier nebude musieť. Dokonca sa ani nebude musieť nič hýbať a ty si budeš môcť vychutnávať svoj obľúbený titul aj bez toho, aby si sa čo i len dotkol displeja. Poslúži ti na to senzor odtlačkov prstov Touch ID, ktorý bude skenovať pohyb tvojho prsta po jeho ploche a na základe tlaku (žeby Force Touch) ovládať danú hru, či možno niečo iné v iOS.

Využiteľnosť je tu totiž naozaj veľká a ovládať sa dá prakticky čokoľvek. Ako by niečo podobné fungovalo zatiaľ nevieme. Vieme však to, že na súčasných zariadeniach nič podobné zrejme fungovať nebude. Touch ID by tu síce bolo, to áno a dokonca aj reagujúce na dotyk (dvojité klepnutie na lepšiu dostupnosť jednou rukou), no ako je to riešené s tlakom je zatiaľ otázne. Každopádne držíme Apple palce, aby niečo podobné posunulo aj do finálnej produkcie. Bolo by super urobiť si zo svojho iPhonu či iPadu hraciu konzolu čo povieš?

Prečítajte si tiež  iOS 16.4 prinesie dôležitú novinku pre Always-on displej v iPhone 14 Pro. Poteší každého majiteľa
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.