Apple po prvý krát predstavilo technológiu Touch ID ešte v roku 2013 s príchodom iPhonu 5S. Odvtedy sme si už všetci na túto technológiu zvykli a musíme povedať, že je to bez nej ťažké, hoci sme sa jej zo začiatku báli. Spoločnosť Apple mala doteraz ale veľký problém s obrovskými okrajmi na spodnej a vrchnej strane displeja. Telefón sa práve kvôli ním nedrží v ruke pohodlne a ideálne by bolo, keby boli odstránené. Nový patent to môže umožniť, uvidíme ho v iPhone 8?
Touch ID v displeji
Apple získalo celkom nový patent, ktorý umožňuje skryť senzor otlačkov prstov priamo do displeja, respektíve pod displej. Po priložení prsta na určité miesto sa následne iPhone či iný Apple produkt odomkne a ty sa dostaneš do telefónu.
Applu by takáto technológia mohla pomôcť a to vo veľkej miere, nakoľko tlačidlo Home Button, v ktorom je senzor zatiaľ ukrytý, je príliš veľké a zväčšuje telefón ako na spodnej strane, tak aj na tej vrchnej. Apple si potrpí na tom, aby bolo všetko symetrické a rovnaké ako na tej druhej strane, preto je priestor v ktorom nájdeme FaceTime kameru a reproduktor rovnako veľký ako miesto, kde nájdeme spomínaný Home Button a Touch ID.
Pri pluskových modeloch to ale pomaly začína byť celkom problém. Telefóny sú príliš veľké a v ruke sa nedržia úplne pohodlne. Hoci si človek na tento spôsob držania po pár mesiacoch zvykne, trvá to a toto by sa dalo odstrániť. Načo sa prispôsobovať, keď sa to dá urobiť ináč? Home Button by sa predsa dal zakomponovať priamo do displeja a iOS úplne bez problémov. Ak teda spoločnosť získala patent na používanie senzoru otlačkov prstov priamo v displeji, zrejme jej to veľmi pomôže pri vývoji iPhonu 8.
Pokiaľ sa ale nad tým človek trošíčku lepšie zamyslí, uvedomí si, že taký senzor otlačkov prstov by sa tým pádom dal využiť úplne všade od MacBooku až po Apple Watch. Pri hodinkách by to bol dobrý spôsob ako ich ochrániť pred potencionálnym zlodejom, ktorý ich môže ľahko napríklad strhnúť z ruky a utiecť, no a v prípade MacBooku by sa dal tento prvok zakomponovať napríklad do TrackPadu na určité miesto, čo by tiež určite veľmi pozitívne ovplyvnilo bezpečnosť voči odcudzeniu.
Uvidíme teda, či sa Apple rozhodne patent využiť. Ako sme si už za tie roky zvykli, to že patent získalo ešte neznamená, že ho reálne použije. Každopádne v tom vidíme potenciál a hlavne to vyzerá pomerne reálne, nie futuristicky. To nám pridáva aspoň maličkú nádej v tom, že tento patent niekedy uzrie svetlo sveta. Uvidíme, nemôžeme teraz predbiehať!