Apple síce výrobou svojich zariadení vo veľkom ničí životné prostredie, na druhú stranu však ako jedna z mála spoločností na svete neustále pracuje na tom, aby škoda, ktorú na našej planéte napáchala bola čo najnižšia a to, čo znečistí, vo veľkom nahrádza tým, čo ušetrí. Apple sa snaží čo najviac fungovať na obnoviteľných zdrojoch a veruže sa mu to darí. V najnovšom Apple Store v San Franciscu nájdeme dokonca priehľadné solárne panely!

V Apple Store budú ľudia chodiť po priehľadných solárnych paneloch!

Najnovší Apple Store v San Franciscu je naozaj pokrokový. Nepresvedčili nás o tom iba obrovské, 42 stôp vysoké dvere vyrobené zo skla, ale tiež obrovské obrazovky či sklenené schodisko, ktoré Apple vyšlo na celý milión dolárov. Zjavne sa tu nešetrilo ani na hasiacom bezpečnostnom systéme. Ten Apple kúpilo za 2,4 milióna dolárov. Celkovo teda stavba vyšla podľa odhadov vraj až okolo 24 miliónov dolárov. To vôbec nie je najmenej, na druhú stranu ale beží 100% na obnoviteľné zdroje a elektrinu si dokonca vyrába sám.

- Reklama -

Applu sa vraj podarilo v spolupráci so spoločnosťou Onyx Solar použiť fotovoltaické články takmer všade v celom obchode. Solárne panely dokonca nájdeme aj na priehľadných sklách či na zemi, po ktorej chodíme v samotnom obchode. Pokiaľ sa pozrieme na obrovské sklenené plochy, kde môže dopadať slnečné svetlo, celkom nám to dáva zmysel a myslíme, že tieto plochy splnia svoj účel avšak na druhú stranu, bolo to aj poriadne drahé.

To ale Apple nezastaví v tom, aby bolo k našej matičke prírode čo najviac šetrné. Napríklad taký nový Campus 2 dokáže tiež bežať so 100% na obnoviteľné zdroje a potrebuje na to až 5mW zo solárneho energetického systému. Zjavne sa mu ale darí a Apple ukazuje aj v obrovskom parku okolo Campusu, že zeleň, ktorú zničil stavbou sa snaží krásne nahradiť. Uvidíme, kam táto horúčka za ekológiou bude pokračovať, ale jedno sa Applu v tomto smere uprieť nedá.

Jednak si takýmito krokmi robí vo svete veľmi dobré meno, síce ho to stojí milióny a milióny dolárov. No a potom ide ako pekný príklad pre ostatné firmy, ktoré sa viac zaujímajú o zisk ako o to, kde žijeme. Uvidíme, kam sa dostaneme v budúcnosti, ale myslíme si, že Apple chce byť jednotka aj v oblasti ekológie a s takýmto prístupom aj veľmi rýchlo bude! 🙂

Apple Store - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.