Automobilka BMW prišla ako jediná na svete s pomerne nepopulárnym krokom. Ešte v lete sme vás informovali o tom, že firma spoplatní CarPlay. Vychádzalo to 80$ na rok. Zákazníkom sa ale tento krok veľmi nepáčil. Firma prehodnotila svoje predošlé stanovisko a CarPlay začala ponúkať vrámci balíka služieb ConnectedDrive.

V BMW nakoniec nebude fungovať predplatné za CarPlay.

Automobilka začala túto službu ponúkať ešte v roku 2016. Aktuálna 5-ková rada bola dokonca jednou z prvých na svete, ktorá priniesla bezdrôtový CarPlay. Dá sa teda povedať, že automobilka išla v tomto smere s dobou a po stránke technológie bola vždy popredu.

Jej predstavitelia zašli ale tento rok trochu ďaleko. CarPlay je služba, ktorú mnohí v novom vozidle považujú za samozrejmosť. Niekde je za príplatok, niekde je zadarmo. Nikdy sa ale nestretávame s tým, že by za ňu bolo potrebné platiť každý jeden mesiac alebo rok. BMW chcelo zaviesť tento trend pri nových modeloch.

CarPlay v BMW bude stáť 80$ ročne. Je to prvé predplatné za túto službu vôbec. - svetapple.sk

No a samozrejme nechať zákazníka platiť za niečo, čo by ináč mohlo byť zadarmo je veľmi nepopulárne riešenie. Hoci je BMW zamerané na prémiovú sféru, aj tak ľuďom vadilo, že za CarPlay musia platiť dodatočne. Niekomu to mohlo prísť vyslovene drzé. Predsa len keď si kúpite auto za 100 tisíc, je zvláštne, že platíte poplatok a službu, za ktorú mesačne nemusíte platiť už žiadneho iného výrobcu.

Cena bola stanovená konkrétne 80$ za ročné predplatné. Prvých 12 mesiacov bolo ale úplne zadarmo. Za 300$ ste si mohli zaplatiť „celoživotnú“ (20 ročnú) podporu CarPlay. To je celkom dosť. Teraz je to však už minulosť a BMW mení stratégiu.

CarPlay v BMW vrámci služby ConncetedDrive

S novými informáciami prišiel britský magazín AutoCar. Podľa jeho informácii sa automobilka rozhodla, že už nebude zákazníkom účtovať tieto poplatky spojené so službou Apple CarPlay. Na miesto toho bude dostupná zdarma vo všetkých vozidlách, ktoré budú mať najnovšiu verziu systému ConncetedDrive.

Ako uviedol hovorca automobilky, pokiaľ nebudete mať aktivovanú túto službu (alebo budete mať staršie vozidlo, ktoré ju ešte neobsahuje) za CarPlay budete musieť zaplatiť jednorázový poplatok. Tí, ktorí už ročný poplatok zaplatili, nebudú musiať platiť znova, do budúcnosti budú od platenia za CarPlay nadobro zbavení.

Zavedenie nových zmien by sa malo najskôr uplatniť vo Veľkej Británii. Postupne sa bude rozširovať ďalej do sveta. Do komentára nezabudnite napísať svoj názor na to, či je toto riešenie správne.

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Apple si zavarila vo Francúzsku. Môžu za to praktiky spojené s App Store
CarPlay v BMW bude stáť 80$ ročne. Je to prvé predplatné za túto službu vôbec. - svetapple.sk
CarPlay v BMW bude stáť 80$ ročne. Je to prvé predplatné za túto službu vôbec. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.