Kryptomeny spôsobili vo svete obrovské šialenstvo nakoľko sa ľudia veľmi rýchlo naučili ako s nimi efektívne obchodovať a z niekoľkých z nich sa zo dňa na deň stali doslova milionári. Niekedy to dokázalo zájsť až tak ďaleko, že počítačoví inžinieri napojili super počítač priamo v jadrovej elektrárni na internet a snažili sa tak zarobiť nejaké tie peniaze navyše. Očividne sa im ale plán nepodaril a mohli skončiť vo väzbe niekoľko rokov.

Bitcoiny v jadrovej elektrárni

Človek asi nemusí byť úplne znalý jadrovej elektrárne na to aby vedel posúdiť, že toto miesto dokáže byť veľmi nebezpečné a keď zlyhá ochrana a niečo sa pokazí, škody môžu mať celosvetové následky. Aj preto sú súčasťou každej takejto elektrárne rôzne super-počítače, ktoré majú extrémny výkon pre každý prípad. Ide o plynulý chod všetkých procesov a samozrejme bezpečnosť. V Ruskom Sarove bol pripojený takýto super počítač k internetu. Ukázalo sa, že dvaja inžinieri evidentne neboli spokojní so svojim príjmom a prilepšiť si chceli práve pomocou Bitcoinu. Za toto im hrozil trest odňatia slobody až na 10 rokov!

- Reklama -

Hlavný problém spočíva v tom, že počítač pripojili k internetu aby mohli získať prístup k virtuálnej peňaženke. To neostalo bez povšimnutia a tajná služba začala okamžite konať. Možno by to nebol ani taký problém, keby sa počítače používali len na ťaženie Bitcoinov. Oveľa horšie je to ale preto, že šlo o jadrovú elektráreň a tým bola ohrozená aj bezpečnosť celej krajiny. Len tak mimochodom, išlo o najvýkonnejší superpočítač v Rusku!

Bitcoin - svetapple.sk
Bitcoin – svetapple.sk

Ako to napokon dopadlo?

Tento na prvý pohľad smutný príbeh odzrkadľujúci dnešnú dobu nakoniec pre dvoch inžinierov nedopadol až tak tragicky. Hoci dostali trest, nie je až taký krutý, ako sa dopredu informovalo. Na začiatku vyšetrovania im údajne hrozilo až 10 rokov, práve za ohrozenú bezpečnosť celej krajiny. Nakoniec ale obaja skončili obvinený z vlastizrady v domácom vezení. Zaujímavé na tom celom je aj to, že aj napriek obrovským problémom, ktoré narobili ich do dnešného dňa nevyhodili s práce. Pravdepodobne šlo o kľúčových zamestnancov, ktorí sa len tak nahradiť nedajú.

Čo sa týka mesta Sarov, to je celé o sebe poriadne nebezpečné. Nie len, že sa tu nachádza jadrová elektráreň. To je vlastne tá pozitívnejšia časť tohto ruského mesta. Horšie je, že vstup sem je len na vlastné riziko. V sčasnosti sa tu napríklad vyvíjajú a vyrábajú jadrové hlavice či v minulosti dokonca vodíkové bomby. Jedna chyba mohla mať teda fatálne následky!

Sarov - svetapple.sk
Sarov – svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.