Spoločnosť Apple vydala iOS 14. Nový operačný systém podporuje aj iPhone 6S z roku 2015. Na tomto zariadení bežalo viacero verzií systému. Dnes sa pozrieme na porovnanie iOS 10.3.3 vs. iOS 11.4.1 vs. iOS 12.1 vs .13.7 vs. iOS 14. S ktorým z nich dosiahne najlepšie výsledky?

iOS 14 a výdrž batérie na iPhone 6S

Technologický gigant ladí svoje softvérové novinky každý rok. Žiaľ, v tomto smere sa často stretávame aj s negatívami. Čím viac náročných funkcií, tým horšia výdrž batérie. Najviac trpia staršie modely. Dnes sa pozrieme na iPhone 6S.

- Reklama -

Začnime prvou verziou, ktorú zastupuje iOS 10.3.3. Rovno môžeme napísať, že smartfón s ňou dosiahol najlepšie možné čísla. V teste sa držal celkovo 3h a 32 minút, čo je úctyhodný výkon. V rámci skóre obdržal 2120 bodov.

Jeho nástupca, ktorým bol v teste iOS 11.4.1 sa pohoršil. V porovnaní s ostatnými obsadil druhé miesto. Výdrž iPhonu 6S bola pri tejto verzii 3h a 13 minút. Celkové skóre dosiahlo 1930 bodov.

V roku 2018 šlo všetko dolú vodou. iOS 12.1 ukázal najhorší výsledok zo všetkých testovaných verzií. Človeku sa až nechce veriť, že zariadenie s ním vyžalo iba 1h a 53 minút. To je takmer o polovicu menej než v prípade iOS 10.3.3. Celkové skóre dosiahlo iba 1130 bodov.

iOS 13.7 to našťastie napravil. Aktualizácia zabezpečila výdrž na úrovni 3h a 3 minút. Je to síce o pol hodiny menej, než pri iOS 10.3.3, no myslíme si, že vzhľadom na inovácie sa dá táto “nevýhoda” akceptovať. Celkové skóre predstavuje 1830 bodov.

To najdôležitejšie na záver. Po update na iOS 14 sa používatelia sťažujú, že výdrž batérie dramaticky klesá. Nevylučujeme to, no v redakcii sme sa s takýmto javom zatiaľ nestretli. Každopádne v rámci testu môžete jasne vidieť, že systém sa medzigeneračne nepohoršil. Celkovo vydržal dokonca o minútu dlhšie (3h a 4 minúty) a skóre dosiahol na úrovni 1840 bodov.

Verdikt?

Ako ste mohli vidieť sami, dlhodobý jav zhoršovania výdrže batérie skutočne existuje. Oproti iOS 10 má však jeho moderný nástupca (s kopou vylepšení) len o pol hodiny horšie výsledky čo nie je až také dramatické. Nezabúdajte na to, že sa jedná o 5 ročný hardvér a v spojení so starším akumulátorom sa môže pekne potrápiť.

Do komentára napíšte, ako je to u vás. Uveďte samozrejme aj model zariadenia, ktorý aktuálne používate. Za nás všetko fajn (iPhone X, iPhone XS, iPhone 11 a iPhone 11 Pro).

zdroj

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

3 KOMENTÁRE

  1. Mne na iOS 13 vydržal iPhone 6S celý deň, pri menej náročných dňoch mi ostalo aj 50+%. Teraz na iOS 14 potrebujem aspoň 3-4x denne nabíjať… percentá proste miznú pred očami. Telefón sa začal aj prehrievať pri jednoduchších aktivitách. Neviem či tam je nejaká nekompatibilita niečoho alebo čo, ale určite to má na svedomí iOS 14. Mobil som skúšal premazať, aj cez DFU mód, ale nič nepomohlo. Smútok :-/

  2. Mám iPhone SE 2020 a môžem dodať, že iOS 14 je v reáli horší na batériu ako keď som mal iOS 13.. Predtým som nabíjal večer cca 21 hod a teraz už o 15 hod je 30% batérie a užívam stále rovnako mobil ako predtým .

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here