Pokiaľ vás zaujíma vesmír a sledujete dianie okolo vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST), určite vás poteší najnovšia informácia, ktorá sa týka jeho posledného objavu. O všetkom ako prvý napísal portál New Scientist, podľa ktorého sa už dnes môžeme pozerať na snímky doposiaľ najstarších identifikovaných galaxií. Všetko to prichádza len pár týždňov po zverejnení úžasných záberov vesmíru vo vysokom rozlíšení, ktoré si môžete nastaviť ako tapetu na svoj iPhone alebo Android.

Ako píše zahraničné médium, tím výskumníkov pod vedením Rohana Naidu z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics objavil dve galaxie označené názvami GLASS-z11 a GLASS-z13, ktoré vznikli pravdepodobne len 300 miliónov rokov po veľkom tresku. Ich celkový vek by mal byť podľa vedcov asi 13,5 miliardy rokov.

Červená škvrna, ktorú zachytil vesmírny teleskop Jamesa Webba, je zrejme najstaršou galaxiou, aká bola kedy pozorovaná.
Červená škvrna, ktorú zachytil vesmírny teleskop Jamesa Webba, je zrejme najstaršou galaxiou, aká bola kedy pozorovaná. Zdroj: Naidu et al, P. Oesch, T. Treu, GLASS-JWST, NASA/CSA/ESA/STScI

Len pre upresnenie, doteraz najstaršou galaxiou, o ktorej sme vedeli, bola GN-Z1, ktorá mala vzniknúť približne 400 miliónov rokov po veľkom tresku. Nový objav v podobe „malej červenej guľôčky“ je teda ešte o 100 miliónov rokov starší. Galaxia GN-Z1 bola pôvodne spozorovaná ešte v roku 2016.

Astronómovia okrem iného prezradili, že obe vyššie spomínané galaxie sú relatívne malé v porovnaní s našou Mliečnou dráhou, ktorá má priemer zhruba 100 000 svetelných rokov. GLASS-z13 má podľa doterajších zistení šírku asi 1 600 svetelných rokov a GLASS z-11 približne 2 300 svetelných rokov.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba spozoroval galaxiu GLASS-z13 (na fotke), ktorá vznikla 300 miliónov rokov po Veľkom tresku.
Vesmírny teleskop Jamesa Webba spozoroval galaxiu GLASS-z13 (na fotke), ktorá vznikla 300 miliónov rokov po Veľkom tresku. Zdroj: Naidu et al, P. Oesch, T. Treu, GLASS-JWST, NASA/CSA/ESA/STScI

Všetky nové zistenia sa samozrejme ešte musia preveriť. Až potom sa budú môcť stať oficiálnymi. Ak sú však domnienky vedcov správne, ľudstvo sa môže pozerať na jednu z najstarších súčastí vesmíru. A to je fascinujúce. Akonáhle sa dozvieme niečo nové, budeme vás informovať.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJbusinessinsider
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.