Lítium-iónové batérie sú úžasná vec. Poháňajú všetko od našich mobilných zariadení až po počítače, hodinky či iné technológie. V niektorých ojedinelých prípadoch ale vedia byť nebezpečné. Video ukazuje, prečo by ste si nikdy nemali meniť baterku sami a ani v lacnom servise.
1Ako postupovať v prípade nebezpečenstva
Pokiaľ sa niečo takéto stane treba vedieť ako konať. Prečítajte si základné pravidla bezpečnosti pri prácou s batériami. Netýka sa len servisných technikov ale aj samotných používateľov. Väčšinou sú to práve oni komu zariadenie zhorí vo vrecku.
Pokiaľ spozorujete opuch na vašej batérii, je to najdôležitejší signál, že niečo nie je v poriadku. Postup ako konať je následovný. Zariadenie prestaňte používať a odneste ho napríklad tam kde ste ho zakúpili. Ak už nie je v záruke, môžete si vyhľadať stránky autorizovaného servisu na Slovensku a telefón zaniesť či poslať rovno tam. U nás toto zastrešuje napríklad Swiss či CCC.
Ak náhodou dôjde k horeniu, dymeniu či k explózií dávajte si pozor aby ste sa nenadýchali výparov. Sú extrémne škodlivé. Rovnako tak sa nesnažte oheň svojpomocne uhasiť alebo akokoľvek zastaviť. Technikovi síce telefón prestal horieť ale to bolo skôr kvôli tomu, že horenie li-ion batérii je veľmi rýchle, no zároveň aj veľmi krátke. Požiare sú nebezpečné najmä preto, lebo pri nich vzniká teplota okolo 1000 stupňov.
Poslednou radou je nehasiť batérie vodou. Niekedy síce nemáte na výber avšak pokiaľ sa niečo podobné stane, odporúča sa telefón hasiť len pomocou suchého chemického hasiaceho prístroja ABC alebo BC. To je všetko. Dúfame, že sa vám nikdy nič podobné nestane. Ak aj áno viete čo nemáte robiť.
zdroj: idropnews.com