Už sme si za tie roky tak nejako zvykli, že v Apple sú poriadni tajnostkári ohľadom všetkého, čo sa okolo celej spoločnosti deje. Tak napríklad, aj keď sme vedeli, ako bude v podstate vyzerať iPhone 6, nevedeli sme, ako budú vyzerať hodinky Apple Watch a tak pri svojom predstavení boli veľkým prekvapením. Dnes zisťujeme, že Apple má aj vlastnú univerzitu!

Kurzy

Apple okrem produktov drží v utajení aj množstvo svojich služieb, ktoré ponúka. Medzi ne patria určite aj kurzy, ktorých sa však bežný smrteľník pravdepodobne nikdy nezúčastní. Pointou  kurzov je prakticky dopomôcť študujúcim, aby si našli dobre miesto v spoločnosti. Nie je to však také jednoduché, ako sa možno na prvý pohľad zdá. Nejde o kurz, ktorý si môžte kúpiť alebo ho môžte nejakým spôsobom získať. Práve pracovníci v Apple určujú, kto na kurz do Apple University pôjde a kto nie. Môžte tu byť teda v podstate len pozvaní. Dôkazom toho je aj fakt, že o Apple University sa nedočítate ani na oficiálnych stránkach Apple!

Pozvaní

Napísali sme, že pracovníci Apple určia, kto bude na kurzy do univerzity pozvaný a kto nie. Ide o to, že Apple potrebuje v každej oblasti len špičkový personál a práve preto vyhľadáva predovšetkým špičkových zamestnancov z celého sveta. Ponuku na štúdium, na tejto univerzite, teda nedostane len tak hocikto ale predovšetkým viceprezidenti či senior viceprezidenti rôznych úspešných spoločností.

To, ako Apple týchto ľudí vyberá, či dokonca kontaktuje, nikto nevie, no podľa zistených informácií ide predovšetkým o ambicióznych a úspešných ľudí, do ktorých by spoločnosť mohla v budúcnosti vkladať svoje veľké očakávania.

Výuka

Určite vás zaujíma aj informácia, ako na podobnej „škole“ (ak sa to tak dá nazvať) prebieha výuka. V skutočnosti je aj rozvrh veľmi zaujímavý, keďže nejde o žiadne večerné, každodenné kurzy. Hodiny sa konajú 2-3 krát do týždňa a všetci zúčastnení sú zoradení v niekoľkých triedach, rozdelených po 15-20 ľudí. Je tu teda pomerne vysoký počet účastníkov! Možno si myslíte, že všetci zúčastnení, chodia do nejakej špeciálnej, neoznačenej budovy, kde sa následne vzdelávajú. Nie je to však celkom pravda. Všetky triedy sa v skutočnosti nachádzajú priamo v hlavnej budove Apple a tak výučba prebieha priamo tam.

Čo sa vyučuje?

Určite vás zaujíma aj fakt, čo sa vlastne môže v Apple University vyučovať. Základnou vyučovacou osnovou je predovšetkým história spoločnosti, aby študenti získali dobrý prehľad o tom, prečo je Apple tam, kde je a vyučujúci sa následne pýta, čo museli Apple alebo Steve Jobs urobiť preto, aby bolo Apple najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Ide vlastne o to, dopomôcť študentom, aby možno v budúcnosti mohli viesť spoločnosť v prvotnej myšlienke Steva Jobsa. Jeden z vyučujúcich dokonca dodal, že pod zaradenie histórie spoločnosti do učebných osnov sa vo veľkom podpísal aj samotný Steve Jobs.

Prečítajte si tiež  Slováci sú v ohrození: Prehliadač, ktorý používa väčšina z nás má obrovskú bezpečnostnú dieru

Veľká pozornosť!

Pokiaľ by ste sa niekedy dostali do tejto školy, Apple vám v podstate garantuje, že sa vám bude dostávať naozaj veľkej pozornosti. Podľa tých, ktorí sa už kurzov zúčastnili, dostanete aj niekoľko úloh, ktoré máte spraviť čo najlepšie a vydať pritom zo seba úplne maximum. Medzi učebné plány patria aj prednášky, kde Apple rozoberá iné spoločnosti, ako napríklad dodal jeden z bývalých študentov. „Na kurze sme rozoberali napríklad spoločnosť A&P, ktorá v roku 1958 vlastnila po celom svete 4252 obchodov a jej zisky presahovali hodnotu 5 miliárd dolárov. V roku 2012 sa však spoločnosť dostala do konkurzu a na svojom konte vlastnila už len niečo cez 300 prevádzok“. Apple sa teda snaží podnietiť všetkých študentov univerzity aby na sebe naozaj tvrdo pracovali a aby mohli v budúcnosti možno vykonávať niektorú z popredných pozícií priamo v Apple!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.