Apple Pencil je pomerne dosť kontroverzný produkt. Nejde ani tak o to zariadenie, je vážne praktické, konieckoncov sme ho mali možnosť vyskúšať aj my a boli sme nadšení. Ide skôr o základnú ideu tohto produktu a spoločnosť Apple, ktorá si tak trošku protirečí. Steve Jobs neznášal stylusy. Doslova ich nenávidel a zosmiešňoval ich aj na samotnej Keynote, kedy predstavoval úplne prvý iPhone s označením 2G. Minulý rok, Po 8 rokoch od onoho predstavenia Apple ukázalo Apple Pencil. Stojí teda zato?

Vyskúšali sme Apple Pencil, sme nadšení!

Ako sme už napísali v úvode, Apple Pencil je kontroverzný produkt a tak k nemu treba aj pristupovať. Je veľa názorov, ktoré tvrdia, že ceruzka od Apple nemala byť nikdy predstavená ale opak je očividne pravdou. My si myslíme, že je to fantastický produkt so skvelým využitím, len treba pochopiť jeho ideu. Ono totiž nie je stylus ako stylus.

- Reklama -

Stylus by sme totiž mohli definovať ako klasické elektronické pero, ktorým ovládame zariadenia ako PDA či niektoré smartfóny. Takéto ovládanie nebolo ale príliš prívetivé, no žiaľ, ľudia boli odkázaní práve na dotykovú “paličku”, pretože ich telefóny nemali používateľské prostredie dobre vyvinuté pre prsty. Dnes už je samozrejme všetko ináč a na trhu nájdeme veľmi ťažko nejaký smartfón so stylusom.

Apple iPhone 6S plus 64GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Každopádne, konkurenčné tablety, ktoré stoja proti iPadu vlastný stylus majú a netreba si zaň zaplatiť ani 100$ ale presne o tom to je. Ide len o stylus, ktorý zjednoduší ovládanie. Apple Pencil je vyvinutá presne tak, aby bola určená na kreslenie, nie na ovládanie. Pravda, pohybovať ikonami a písať na klávesnici môžeš aj pomocou nej ale povedzme si na rovinu, že to nie je to najpohodlnejšie.

Apple Pencil treba chápať ako elektornickú ceruzku, ktorá vznikla za účelom kresliť a nie ovládať. Na to máš predsa prsty. No a poďme k tomu kresleniu. Dnes sme mali možnosť vyskúšať Apple Pencil v predajni m:zone, kde už je dostupná a pokiaľ personál pri bare milo poprosíte, za pár sekúnd môžte Apple Pencil držať v ruke. Ako sa s ňou teda pracuje?

Apple Pencil - svetapple.sk

Fantasticky, sám študujem dizajn na umeleckej škole a pracujem dennodenne s ceruzkami či inými nástrojmi. Pokiaľ teda kreslím na niečo elektronické, mávam s tým problém, pretože reakcia je pomalá a nedá sa s tým dobre pracovať. Apple Pencil je ale celkom iná, funguje aj na malých plochách, dokážeš s ňou vyriešiť aj drobné detaily a najlepšie je, že ide veľmi presne a veľmi rýchlo.

Neveril som, že to poviem ale pocit pri kreslení bol skutočne takmer rovnaký ako s naozajstnou ceruzkou aj keď to všetko bolo na ploche displeja. Skvelá vec je aj to, že ceruzka reaguje aj na tlak, čo znamená, že po pritlačení na displej zhrubne čiara, avšak na druhú stranu, takéto niečo ponúka v dnešnej dobe skoro každý stylus, nejde teda o žiaden zázrak.

Čo ale za mierny zázrak považujem je určite to, že po sklonení ceruzky môže človek tieňovať alebo inými slovami aj šrafovať. Pracovať s ňou je teda skutočne také ako s ceruzkou. Dokonca aj tak vyzerá a veľmi jednoducho sa aj používa a príjemne drží v ruke. Čo sa týka nabíjania, tak to všetci poznáme. Osobne voči tomuto spôsobu nabíjania nemám nič ale tiež si myslím, že to chlapci mohli zmáknuť aj trošíčku inteligentnejšie!

Apple Pencil - svetapple.sk

Záver

Čo teda napísať na záver článku? Myslím, že Apple Pencil je fantastický produkt a vo svojom odvetví patrí medzi vrchol toho, čo je zo stylusov v ponuke. Samozrejme, tento fakt sa odzrkadlí aj na cene, ktorá je niekde na hodnote 100€, čo určite nepoteší avšak musíme uznať, že s ceruzkou prichádza kvalita a štýl, no a za ten sa v dnešnej dobe poriadne pripláca.

Ak si teda človek, ktorý si kúpil iPad Pro na prácu, no nevieš kresliť alebo tvoja práca jednoducho nevyžaduje kreslenie, Apple Pencil asi nie je úplne tak produkt pre teba. Ak si ale niekto, kto má umelecké nadanie, dennodenne spotrebuje 10 papierov a zastrúha poriadnu kopu ceruziek, možno by si mohol nad niečim podobným popremýšľať. zachrániš strom! 🙂

Apple Pencil - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here