Téme Apple CarPlay sa nevenujeme zas až tak často a to je trošku škoda, nakoľko ide fantasticky systém, možno aj do tvojho automobilu. Okrem toho, že sa naozaj jednoducho a intuitívne ovláda má ešte jednu výhodu. Tým, že nepoužívaš mobil a sústredíš sa na obrazovku na prístrojovej doske tvojho vozidla zvyšuješ aj bezpečnosť či už svoju alebo ostatných účastníkov cestnej premávky. Pozri sa ako taký CarPlay funguje v Audi Q7. Nejde o systém ale skôr o to, ako sa ovláda! Vyskúšal som si to a považujem to za príkladné!

Audi MMI

Niektorí tento systém kritizujú, iní si ho zase nevedia vynachváliť. Audi MMI mne osobne sadlo a nemal som s ním akékoľvek problémy. Keď už človek raz príde na to, ako to celé používať, sadne mu to do ruky ako uliate a nemá s tým akékoľvek problémy. Ako si ale ešte viac uľahčiť život? Priplať si Apple CarPlay, respektíve jeho podporu. Stačí ak telefón špáruješ s vozidlom či už cez Bluetooth alebo Lightning kábel a všetko funguje ako má. Ovládanie systému stojí na otočnom ovládači a tlačidlách pri riadiacej páke. Netreba sa ale toho vôbec báť. Je to maximálne jednoduché.

- Reklama -

Ako veľké plus hodnotím to, ako je v Q7-mičke umiestnený samotný MMI displej. Vysúva sa priamo z palubnej dosky a v prípade, že ti prekáža, môžeš ho aj schovať. Keď ho ale vytiahneš von je umiestený tak, že neprekáža vo výhľade, no zároveň na ňom všetky údaje, či už navigačné alebo tie z rádia bez problémov vidíš. Keď teda zapojíš CarPlay, objaví sa ti na ňom „tvoj iPhone“ a to tiež vyzerá parádne. Ikonky sú dobre čitateľné, ovládanie intuitívne a jazda bezpečná. Funguje tu Siri či napríklad aj Spotify. Ak máš ale chuť pustiť si niečo z vlastnej hudobnej knižnice či Apple Music, nie je problém.

Rovnako tak tu je možnosť spustenia navigácie priamo cez iPhone a Apple Maps či počúvanie kníh pomocou aplikácie Audiobooks. K dispozícií sú potom aj Podcasty, Správy, samozrejme Telefón či špeciálna aplikácia Audi MMI, cez ktorú môžeš ovládať nastavenia vozidla bez toho, aby si musel CarPlay vypnúť. Lepšie to už asi uvidíš na videu nižšie. V hodnotení dostáva Apple CarPlay v AudiQ7  8/10. Dva body by som strhol za nemožnosť ovládania dotykovo. Ak ale konfiguruješ novú Q7, určite zaškrtni aj položku CarPlay, stojí to za to!

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.