Ruský súd v utorok udelil Wikipédii pokutu za články týkajúce sa ofenzívy Moskvy na Ukrajine. Informuje o tom portál Themoscowtimes. Dôvod, pre ktorý to urobil je však absurdný.

Moskovská skupina, ktorá podporuje projekty vlastníka Wikipédie (Wikimedia), uviedla, že moskovský Taganský okresný súd pokutoval známu internetovú službu za to, že odmietla odstrániť dva články súvisiace s ruskou vojenskou intervenciou na Ukrajine.

Samotná výška pokuty nie je obzvlášť vysoká a číní 2 milióny rubľov, čo je v prepočte zhruba 32 600 €. Aj tak ide ale o čiastku, ktorú môže platforma pocítiť. Navyše ju má platiť za niečo, čo je všeobecne označované za pravdu.

Vladimir Medejko, riaditeľ moskovskej Wikimedia RU, uviedol, že proti rozsudku sa odvolá, a dodal, že nikto články neodstráni. Zároveň doplnil, že si nemyslí, že nadácia Wikimedia zaplatí pokutu.

Nie je to prvá ruská pokuta pre nadáciu Wikimedia

Vojna na Ukrajine wikipédia
Zdroj: Wikipédia / snímka obrazovky

Začiatkom tohto roka ruské úrady uviedli, že Wikimedia by mala zaplatiť pokutu vo výške 5 miliónov rubľov, čo je v prepočte zhruba 81 300 € za niekoľko podobných porušení.

Rozhodnutie prezidenta Vladimira Putina poslať 24. februára na Ukrajinu vojská prehĺbilo v Rusku obmedzovanie slobody slova a médií a vyvolalo odchod viacerých nezávislých novinárov do zahraničia.

Kritika ruskej vojenskej intervencie na Ukrajine bola v krajine v podstate zakázaná a opisovanie operácie ako „vojny“ a „invázie“ predstavovalo porušenie zákona s vysokým trestom.

Ruské orgány uvalili na západné spoločnosti Google či Telegram obrovské pokuty za obsah, ktorý sa týkal tamojšej invázie na Ukrajinu. Wikipédia teda nie je zďaleka prvá.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  Apple zaplatí 500 miliónov dolárov za to, že spomaľovalo staršie iPhony.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -