Píšu sa 90-te roky a ja spúšťam jednu z prvých hier Need For Speed na svojom počítači, na ktorom bežal starý dobrý Windows 95. V tom čase to bola naozaj našlapaná mašina a software, ktorý na nej bežal, bol prakticky to najlepšie, čo sa dalo v tej dobe zohnať (Macy u nás v týchto časoch príliš známe neboli). Prešlo zhruba 20 rokov a stalo sa niečo, čo bolo v tej dobe nemožné. Najmodernejší operačný systém, ktorý je dnes už vlastne takým starým otcom súčasných Windowsov bol rozbehnutý na Apple Watch!

Windows 95 na Apple Watch? Neuveriteľné ako ten čas letí!

Apple Watch sú v predaji niečo vyše roka a ich výkon nie je vôbec zlý na to, že ide o obyčajné inteligentné hodinky a nie smartfón či tablet. Nič extrémne náročné sa na nich robiť nebude, a tak stačí aj procesor Apple S1. Ten je vraj ekvivalente výkonný procesoru Apple A5, ktorý nájdeme napríklad v iPhone 4S či prvom iPade mini.

- Reklama -

Istému vývojárovi sa podarilo na tomto malom zariadení rozbehnúť niečo, čo by si v 90-tych rokoch ľudia predstavovali asi len v sci-fi filmoch. Podarilo sa mu rozbehnúť starý dobrý Windows 95, na ktorom mnohí z nás začínali. Samozrejme, využitie niečoho podobného je vlastne absolútne nulové, na čo by komu bol operačný systém z 90-tych rokov v hodinkách z roku 2016? Navyše, ak funguje naozaj pomaly.

Apple Watch a Windows 95 - svetapple.sk
Apple Watch a Windows 95 – svetapple.sk

Výkon hodiniek síce môže byť taký, ako výkon iPhonu 4S, no pravda je, že hodinky sú optimalizované pomerne dosť aj na šetrenie baterky a tak určite nie je výkon taký, aký by mohol byť. Presne preto staručičký Windows na tomto produkte, ktorý je v našich končinách stále celkom novinkou nešliape úplne tak, ako by mohol. Každopádne to aspoň ukazuje to, ako rýchlo sa táto doba posúva vpred.

Pred pár rokmi sme si nevedeli predstaviť smartfón, ktorý by ponúkal kapacitný farebný displej bez akýchkoľvek tlačidiel, no a dnes si nevieme predstaviť to, že by sme používali smartfón, ktorý by takýto displej nemal, minimálne by sme si to vedeli predstaviť ako veľmi nepohodlné na používanie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.