Spoločnosť Microsoft len nedávno prekonala trhovú hodnotu 2 bilióny dolárov a s predstavením jej nových softvérových produktov pravdepodobne ešte porastie. Okrem Windows 11 sme sa dočkali aj novej služby Windows 365, ktorá bude zatiaľ dostupná len pre podniky a prezentovaná bola včera.

Windows 365

- Reklama -

Používatelia budú môcť spúšťať plnú verziu operačného systému Windows vo webovom prehliadači na ľubovoľnom zariadení. Aj keď si ju po uvedení na trh obyčajní ľudia nebudú môcť vyskúšať, vzhľadom na silný dôraz Microsoftu v oblasti rozvoja cloudových služieb je vysoko pravdepodobné, že sa to neskôr zmení. Aktuálny stav môžeme považovať za akýsi „beta test“.

Microsoft pritom nerozlišuje veľkosť firmy, ktorej bude služba Windows 365 ponúkaná. Môže tak ísť o obrovskú korporáciu s tisíckami zamestnancov ale aj o drobný startup, kde službu využije iba jeden pracovník.

No a čo je najlepšie? Všetko bude fungovať aj na iPade či Macu. Jednoduchšia cesta k Windowsu na týchto platformách snáď ešte neexistovala.

Windows v prehliadači bude fungovať podobne ako xCloud

Rovnako ako nedávno spustená herná streamovacia služba xCloud, aj Windows 365 využíva virtuálny cloudový počítač. Ten si môžete nastaviť podľa vlastných potrieb a prispôsobiť rovnako ako fyzický hardvér.

Podľa preferencií si teda vyberiete rozsah operačnej pamäte RAM (do 16 GB RAM), veľkosť úložiska (do 512 GB) a ďalšie.

Spoločnosť Microsoft tvrdí, že používateľovi dokáže sprístupniť zážitok z okamžitého spustenia a plných aplikácii na akomkoľvek zariadení. Cloudový počítač navyše ukladá svoj stav, aby ste sa mohli bez problémov pohybovať medzi rôznymi platformami a zariadeniami.

Windows 365

Je to vôbec po prvýkrát, čo bude na iPade možné spustiť plnohodnotný operačný systém určený skôr pre stolné počítače s tradičnými oknami, aplikáciami či nastaveniami.

Novinka bude dostupná už 2. augusta 2021 pre spomínané korporácie a neskôr by sa mohla rozšíriť aj do súkromnej sféry. Nechajme sa prekvapiť.

Napíšte nám do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.