Steve Wozniak spolu so Stevom Jobsom dokázali za pár rokov vybudovať jednu z dnes najznámejších spoločností na svete. Nakúsnuté logo už pozná takmer každý a dobudúcna bude tých, ktorí používajú Apple produkty len a len pribúdať. Sú totižto ako virálne videá. Ľudia o ne majú neuveriteňý záujem. Klientelou sú navyše aj deti a k tým sa dnes vyjadril Steve Wozniak. Ten nesúhlasí so Stevom Jobsom a tvrdí, že deti by mali mať na počítačoch či telefónoch určitú slobodu!

Steve Wozniak: „Deti by mali byť na počítačoch toľko, koľko len chcú!“

Steve Wozniak síce už dávno odišiel so spoločnosti Apple, no stále v nej pôsobí ako akýsi poradca, takže svojim spôsobom prispieva aj on ku vývoju nových produktov. Steve má svoje názory a pokiaľ niekto videl film o Stevovi Jobsovi či čítal nejakú knihu, napríklad jeho oficiálnu biografiu, asi vie, že hoci boli títo dvaja za zrodom dnes najúspešnejšej spoločnosti sveta, ich názory bývali častokrát rozdielne. Dnešné vyjadrenie Woza ku deťom a času, ktorý by mali míňať pri počítačoch len potvrdzuje, že myslí inak ako Jobs.

Jobs bol totižto veľmi zásadový človek. Práve tieto jeho zásady vybudovali jeho firmu, pretože si tvrdo stál za svojim a takmer všetky jeho rozhodnutia sa napokon ukázali ako správne. Bol to jednoducho muž činu a pokiaľ nebolo po jeho, produkt nemohol existovať. Wozniak bol naopak človek otvorený. Prvé počítače chcel sprístupniť vďaka vstupom aj „domácim kutilom“, ktorí si ich mohli vylepšovať a podobne, čo sa ale napokon nepodarilo. Dá sa povedať, že chcel svoje technológie priniesť ukázať svetu ako Jobs, no Jobs to robil s väčším štýlom.

Povieš si, že bol arogantný, keď mu išlo iba o jeho štýl ale pravda bola taká, že práve tento štýl Applu zarábal peniaze na vývoj nových produktov. Keby nebol Jobs vo firme a tá by vznikla len za vedenia Steva Wozniaka, je dosť možné, že by sme nemali vo vrecku žiaden iPhone, žiaden MacBook na stole a títo dvaja by trávili čas niekde so svojimi rodinami v pokoji a mieri.

Wozniak - svetapple.sk

To sa ale nestalo, Wozniak a Jobs spôsobili šialenstvo, ktorým nakazili celý svet. Dokonca ja deti, ktoré Apple produkty vo veľkom používajú. Steve Jobs zastával názor prísneho tatka. Deti mali mať podľa jeho názoru prísne stanovený čas, kedy môžu byť na počítačoch či telefónoch a nemohli ho prekročiť. Steve Wozniak je človekom trošíčku mierumilovnejším. Dnes sa vyjadril tak, že by sa nemalo deťom zabraňovať v tom, aby mali prístup k počítačom či telefónom.

Prečítajte si tiež  6 dôvodov prečo si kúpiť nový iPhone 6s

Aj keď sú závislé na hrách a podobne, hlavne nech nájdu sami seba, nemôžeme modernú generáciu učiť návyky našej hodnoty. Wozniak teda jasne s Jobsom nesúhlasí ale jeho vyjadrenie môže byť rozporuplné. Ono určite nejakú disciplínu treba a to aj pri deťoch s počítačmi. Na druhú stranu, práve počítače sú ich budúcnosť a veľa detí sa ich práve používaním naučí dokonalo ovládať a porozumie, vďaka čomu nebudú mať v budúcnosti problém násjť si svoju robotu.

Na druhú stranu podľa výskumov mladý v Amerike strávia na svojich smartfónoch denne až 7,5 hodiny. Tento čas vraj spôsobuje vady pri písaní či čítaní a tiež ničí interakciu medzi ľuďmi. Je teda otázne či deťom nechať úplnú slobodu. Náš názor je taký, že je potrebné aby mali deti prístup k počítačom, no na druhú stranu, isté hranice musia byť aj tu, je to predsa súčasť výchovy!

Wozniak a Jobs - svetapple.sk
Wozniak a Jobs – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.