Spoločnosť Apple sa nebojí pýtať si za svoje najlacnejšie mobilné zariadenie, ktorého dizajn vychádza s takmer desaťročného iPhonu 6 horibilné sumy peňazí. O iPhone SE 3. generácie, ktorý prišiel na trh ešte v roku 2022, je napriek tomu veľký záujem. V štandardom predaji zaň zaplatíte 549 €, no po kliknutí na tento odkaz ho kúpite od 446 €. Dnes vám, ale ukážeme konkurenčnú alternatívu, ktorá je lacnejšia a možno aj lepšia. Zoznámte sa so Xiaomi 13 Lite, ktorý bol predstavený začiatkom roka 2023.

Tento lacný čínsky smartfón ponúka pomerne namakaný hardvér za relatívne málo peňazí. Zákazník tiež dostane veľký 6,55″ edge-to-edge AMOLED displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou a rozlíšením 2400 × 1080 px. To sú parametre, s ktorými by tento telefón mohol konkurovať pokojne aj iPhonu 14 Pro. Po cenovej stránke, je ale stále na extrémne výhodnej úrovni. Štandardne sa predáva už od 499 € a po kliknutí na tento odkaz ho získate dokonca od 403 €.

Xiaomi 13 Lite je nabitý technológiami

Xiaomi 13 Lite vs iPhone SE 2022
Zdroj: Trusted Reviews

Ako sme už napísali vyššie, Xiaomi 13 Lite sa predáva za veľmi dostupnú cenu, pričom minimálne v oblasti displeja svojho súpera iPhone SE 3 rozseká skrz naskrz.

Len pre porovnanie, Apple stále používa 4,7″ uhlopriečku s LCD panelom, ktorá má nízke rozlíšenie a len 60 Hz obnovovaciu frekvenciu. Čítačka odtlačkov prstov sa potom nachádza mimo displeja a nie priamo v ňom tak, ako to má vyriešení Xiaomi 13 Lite.

iPhone SE
Zdroj: Unsplash / Kartik Bhattacharjee

Telefón má ale návrh aj v oblasti fotoaparátov. Zatiaľ čo iPhone SE 3 má k dispozícii iba jeden 12 Mpx snímač (ktorý ale objektívne fotí veľmi kvalitne), konkurent sa spolieha až na tri samostatné šošovky.

Základ tvorí 50 Mpx (f/1.8) hlavný snímač, ktorý je doplnený o 8 Mpx (f/2.2) ultraširokouhlý objektív a 2 Mpx (f/2.4) makro objektív.

Xiaomi 13 Lite vs iPhone SE 2022
Zdroj: Trusted Reviews

Vpredu potom nájdete 32 Mpx fotoaparát, ktorý dopĺňa 8 Mpx snímač, slúžiaci na rozmazávanie pozadia. iPhone SE 3. generácie to síce dokáže tiež, ale bokeh dosahuje prostredníctvom softvérovej funkcie.

Za nevýhodu Xiaomi 13 Lite môžeme označiť absenciu OIS (optická stabilizácia obrazu), ktorú iPhone SE 3 má, a taktiež nemožnosť natáčať 4K video do 60 FPS, ale len 30 FPS. Aj v tejto kategórii Apple vedie.

iPhone SE 3
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

Xiaomi 13 Lite sa, ale teší z prítomnosti USB-C konektora, ktorý sprostredkováva až 55 W rýchle nabíjanie a akumulátora s kapacitou 4 500 mAh. Len pre porovnanie, iPhone SE 3 podporuje maximálne 20 W nabíjanie a kapacita jeho batérie má 2 018 mAh. Z oboch smartfónov sa viete pripojiť ku 5G sieti.

Prečítajte si tiež  Zdražovanie pri iPhone 15 má byť brutálne. Takýto nárast ceny nečakal nikto

Xiaomi 13 Lite prehráva v oblasti výkonu 

Xiaomi 13 Lite vs iPhone SE 2022
Zdroj: Trusted Reviews

To, v čom si tieto dva telefóny určite konkurovať nemôžu je výkon. Zatiaľ čo Xiaomi sa spolieha vo svojom dostupnom smartfóne na čip Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1, ktorý má 8-jadier, 8 GB RAM a 256 GB interné úložisko, Apple nasadilo do svojho zariadenia síce len 6-jadrový, no v reálnom teste zhruba dvojnásobne výkonnejší čip A15 Bionic.

Operačná pamäť RAM dosahuje iba 4 GB, no keďže iOS funguje úplne iným spôsobom, ako Android, v praxi vám zvýšné 4 GB určite chýbať nebudú. Škoda len, že iPhone SE 3. generácie kúpite v základe s podstatne menšou, iba 64 GB pamäťou.

iPhone SE 3 za výbornú cenu
Zdroj: Unsplash / TechieTech Tech / Shiwa ID (úprava redakcie)

V praxi teda môžeme povedať, že iPhone bude v tomto porovnaní nekompromisne rýchlejší a určite dosiahne aj podstatne dlhšiu podporu najnovších operačných systémov iOS.

Problémom však môže byť jeho zastaralý hardvér, ktorý bude chcieť používateľ po krátkom čase vymeniť za niečo modernejšie. A práve tu sa javí Xiaomi 13 Lite, ako lepšia, hoci výkonnostne trochu slabšia voľba. Ak však hľadáte telefón na cca dva roky bežného používania, nemali by ste mať problém.

Pre koho je Xiaomi 13 Lite? 

Xiaomi 13 Lite vs iPhone SE 2022
Zdroj: Trusted Reviews

Je to smartfón pre ľudí, ktorí chcú mať veľký displej, na ktorom si pustia film, video, alebo občas zahrajú nejakú tu hru, no neočakávajú profesionálne parametre za vysoké ceny.

Pochopiteľne, týmto článkom nechceme žiadneho Apple fanúšika nabádať ku tomu, aby si kúpil Xiaomi. Chceli sme len poukázať na to, čo všetko môžete získať za približne rovnaké, alebo dokonca ešte trochu menšie peniaze než pri iPhone SE 3. A povedzme si na rovinu, že je to zaujímavý „balíček“. Xiaomi 13 Lite kúpite najvýhodnejšie na Slovensku po kliknutí na tento odkaz.

Dajte nám vedieť do komentára, pre ktoré zo zariadení by ste sa rozhodli vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -