Pokiaľ ste šikovným vývojárom alebo hackerom a nájdete chybu v systéme, informácie o nej môžete poskytnúť priamo jeho tvorcom. Väčšinou sa dobre odmenia. Na poslednej akcii Pwn2Own 2021, ktorá je podporovaná iniciatívou Zero Day Initiative sa podarilo jednému bezpečnostnému výskumníkovi slušne zarobiť.

Jack Dates použil na nájdete nedostatku v zabezpečení prehliadač Apple Safari a dostal sa až ku zraniteľnosti Zero Day. V rámci súťaže mu bola za tento počin vypísaná odmena vo výške 100 000$. Pokiaľ vám pojem „Zero Day“ nič nehovorí, v princípe ide o chybu, ktorá je považovaná za úplne novú a vývojári operačného systému, aplikácie alebo softvéru o nej zatiaľ nevedia.

- Reklama -

Jack dokázal komplikovaným spôsobom spustiť kód na úrovni jadra, prostredníctvom Safari cez Mac, čo vedie k prístupu ku celému počítaču. Inými slovami, šikovný hacker by sa teoreticky mohol dostať ku vašim dáta, osobným údajom či dokonca súborom. To nikto nechce.

Počet útokov na Mac medziročne rastie

Ako sme už uviedli na začiatku, počítače Mac sú veľmi bezpečnou platformou, no určite pri nich nemôžeme hovoriť o bezchybných operačných systémoch. Medziročne vzrástol počet vírusov o 1100% čo nie je zanedbateľné číslo.

V roku 2019 bol celkový počet hrozieb 56 556 a v roku 2020 to bolo až 674 273. Hoci to nie je ani 1% z toho, čomu čelil Windows (cca 91 miliónov hrozieb), samotná hodnota sa medziročne dramaticky zvýšila a tomu skrátka musíme venovať pozornosť.

Buďte teda opatrní či už používate Windows alebo Mac a do svojho počítača inštalujte iba overené aplikácie a programy. Tak isto sa vyhýbajte pochybným internetovým stránkam, pretože niekedy stačí iba jedno nesprávne kliknutie a problém je na svete.

Napíšte nám do komentára, či ste sa už stretli s vírusom na vašom Macu a pokiaľ áno, ako ste to riešili. Budeme radi za všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.