Dnes je doba internetového nakupovania, čo zabezpečuje kuriérom množstvo práce. Napadlo vás ale niekedy, že by sa to mohlo zmeniť? Ľudí stojacich za spoločnosťou Wing, ktorá je dcérskou spoločnosťou Alphabet (Google), evidentne áno. Táto firma si dala za cieľ, že do 12 mesiacov vyvinie sieť dronov, ktoré zvládnu doručiť milióny objednávok svojim zákazníkom. Téme sa venovalo BBC.

Najlepšie na tom je, že nová technológia nie je iba niekde „na papieri“ ale už začalo aj jej reálne testovanie. Prevádzkovanie siete dronov by podľa Wingu malo zlepšiť efektivitu nakupovania.

Firma spustila pilotnú prevádzku svojho systému na dublinskom predmestí Lusk a veľké testovanie prebieha aj v austrálskom Logane. Tu dnes Wing doručuje zhruba 1000 balíkov denne!

Firma dokonca prezradila, že dnes už rokuje s ďalšími spoločnosťami, ministerstvom dopravy a tiež úradmi pre civilné letectvo o nových predpisoch, ktoré by mohli umožniť vznik podobným kuriérskych spoločností aj v Spojenom kráľovstve.

Dorny Wing doručujú balíky, jedlo aj kávu

Dron Wing
Zdroj: Wing

CEO spoločnos Wing Adam Woodworth sa vyjadril, že doručovací systém pripomína efektívnu dátovú sieť. V súčasnosti sa drony nesústredia len na rozvoz balíkov ale doručovať vedia aj potraviny, obedy či dokonca kávu.

Dôležité je zdôrazniť, že firma si v testovacom režime za donášku pomocou dronov nič neúčtuje. Zatiaľ žiaľ nezverejnila ani to, koľko by mohla podobná služba v budúcnosti stáť.

Ako ale dopĺňa BBC, podľa odborníkov sú drony finančne veľmi životaschopné. Táto technológia sa preto prepravným spoločnostiam určite oplatí.

Doručovanie vo dne v noci 

Obrovská výhoda celého systému je, že by teoreticky mohol fungovať úplne automaticky. Zatiaľ čo kuriéri majú zvyčajne obmedzenú pracovnú dobu, drony môžu fungovať nonstop a celý systém, ktorý zbiera veľké dáta dokáže byť plne automatizovaný.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Eco Case
Reklama

Wing je však stále iba na začiatku cesty, pretože v prvom rade musí vyriešiť problémy, ktoré sa týkajú regulácie.

Wing nie je jediný s takýmto nápadom  

Amazon PrimeAir
Zdroj: Amazon

Aj keď je novinka od spoločnosti Wing pomerne revolučná, je nutné zmieniť, že táto firma neprišla s podobným nápadom ako úplne prvá.

Prečítajte si tiež  Bude mať Apple svojho drona? Firma sama prezradila, že túto technológiu skúma a testuje

Ako píše Hero Magazine, spoločnosť Amazon sa pohráva s myšlienkou podobnej služby už od roku 2016, keď spustila pilotné testovanie svojich vlastných kuriérskych dronov. Prvotný nápad je dnes dokonca desať rokov starý.

Uvidíme teda, ako sa bude táto technológia vyvíjať, či sa uplatní a či raz dorazí aj na Slovensko. Mohla by totiž zásadne zjednodušiť spôsob dopravy, ktorý využívame dnes. Dajte nám vedieť do komentára, či by ste to privítali.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -