Vývoj moderných technológií sa stále nezastavil. Aj keď aktuálne považujeme za vrchol rýchlosti internetového pripojenia klasickú 5G sieť, štyri popredné japonské telekomunikačné firmy – DOCOMO, NTT, NEC a Fujitsu sa spojili, aby vyvinuli prototyp zariadenia, ktoré by mohlo dosiahnuť prielom v bezdrôtovej komunikácii. Informuje o tom portál Avinteractvie.

Konkrétne sa im túto novinku podarilo aj otestovať, pričom prvé výsledky z využívania 6G siete sú mimoriadne pozitívne. Experti dokázali na vzdialenosť 100 metrov dosiahnuť ultra vysokú rýchlosť 100 Gbps v pásmach 100 GHz až 300 GHz.

V praxi to znamená, že týmto spôsobom dokážete streamovať päť HD filmov súčasne bez toho, aby ste pociťovali akékoľvek sekanie.

Nová 6G sieť prekračuje hranice 5G siete 

Hoci sú moderné 5G siete známe pre svoj extrémny výkon, v porovnaní s potenciálom 6G sietí znie vlastne až trochu vtipne. Maximálna rýchlosť dát súčasných 5G sietí sa totiž pohybuje na úrovni 4,9 Gbps. Pri 6G je to približne dvadsaťnásobne viac.

Práca na týchto sub-terahertzových zariadeniach začala už v roku 2021 a zdá sa, že prvé plody práce sa už začínajú ukazovať.

Načo nám bude extrémne výkonná 6G sieť? 

Aj keď je pravda, že dnes si bez problémov dokážeme vystačiť aj s 5G sieťou, budúcnosť už klope na dvere a nová 6G sieť by mohla podporovať široké spektrum využitia.

Bežní ľudia by vďaka tejto novinke mali byť schopní streamovať videá v ultra vysokom rozlíšení a veľké firmy, ako automobilky, by mohli zaviesť kontrolný systém vo svojich autonómnych vozidlách, ktorý by fungoval v reálnom čase.

Na využitie obrovskej šírky pásma v sub-terahertzovom pásme od 100 GHz do 300 GHz však budú potrebné úplne nové zariadenia. Vývojári a inžinieri majú preto ešte plné ruky práce.

Komerčné využitie 6G siete je zatiaľ ďaleko 

iPhone a 6G sieť
Zdroj: Unsplash / nitin v / Bing AI (úprava redakcie)

Aj keď je pravda, že vyššie prezentované rýchlosti sú impozantné, je dôležité zostať nohami pevne na zemi. Testovanie 6G prebehlo zatiaľ len na jednom zariadení a na komerčné využitie si budeme musieť počkať.

Ako upozorňujú odborníci, využitie vyšších frekvencií môže mať svoje nevýhody, podobne ako to bolo u sietí 5G, kde reálne rýchlosti často nezodpovedajú teoretickým maximám.

Diskusie o štandardizácii siete 6G by mali začať okolo roku 2025 a jej komercializácia by mohla byť realitou v roku 2029. Na Slovensku to však môže byť aj oveľa neskôr…

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Snapdragon X Plus zničí aj Apple M3. Nezavádza nás však Qualcomm?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -