Hoci máme iOS 13 a sme šťastný za tak otvorený operačný systém, predsa len by sme sa mali pomaly začať pripravovať na jeho ďalšiu evolúciu. Zabudnite na iOS 13 toto očakávame od iOS 14 na budúci rok. Tento 14 dielny seriál vás bude sprevádzať jednotlivými novinkami, ktoré očakávame.

Nová domovská obrazovka s widgetmi

Po 13. rokoch by Apple mohlo po prvý krát prísť s väčšou zmenou domovskej obrazovky. Tá postupne menila množstvo jednotlivých ikoniek ako aj ich veľkosť či dizajnový jazyk. To čo ale nezmenila je ich princíp fungovania. Ten je stále rovnaký. Odomknete telefón a ste medzi vašimi appkami. Nie je tu žiadne iné menu.

Konkurenčný Andorid to má prakticky od svojho počiatku takto. Nehovoríme, že aj iPhone musí prísť s rovnakou logikou ovládania. Je ale teoreticky možné, že v iOS 14 sa dočkáme widgetov priamo na domovskej obrazovke. Tie by mohli prísť v rôznom rozložení.

Widget by zaberal priestor vždy medzi minimálne dvoma alebo potom štyrmi či šiestimi aplikáciami. Rozloženie by tak ostalo rovnaké avšak miesto (napríklad) 4 ikoniek by ste mali jednu veľkú. No a hoci si myslíte, že je to nepravdepodobné, pravda to celkom nie je. Už aj CarPlay prišiel s takýmto rozložením a iOS môže v budúcnosti tiež ponúknuť túto zmenu. Samozrejme nikto ju nemusí povinne využiť.

Bude sa Apple inšpirovať zo zariadení s Andoridom?

Určite vás ako prvé napadlo, že niečo takéto má už roky rokuce konkurenčný Android. Áno má. Apple by však neprišlo s tým istým riešením ale predsa len by to mohlo vyzerať trochu ináč. Malo by to vlastný štýl.

Tak isto by domovská obrazovka nebola len obrazovkou navyše ale bola by stále tou obrazovkou, pri ktorej máte na výber medzi všetkými vašimi aplikáciami. V tomto smere by sa teda nič nezmenilo. Niektoré aplikácie vám ale dokážu povedať veľa bez toho aby ste ich vôbec otvárali. Pekne je to nižšie znázornené na appke Aktivita. Práve preto by sme možno formu takéhoto widgetu privítali. Čo vy na to?

Zabudnite na iOS 13 toto očakávame od iOS 14 (#1) - sveapple.sk
Zabudnite na iOS 13 toto očakávame od iOS 14 (#1) – sveapple.sk

ZDROJidropnews
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here