Mobilné platby máme na svete už pomerne dlhú dobu. V roku 2014 sa ale rozšírili o najpoužívanejší smartfón na tejto planéte, kedy Apple predstavilo Apple Pay aj pre iPhone 6/6 Plus a Apple Watch, vďaka čomu tieto a novšie zariadenia postupne dostávajú NFC a je možné pomocou nich platiť v obchodoch. U nás je žiaľ služba stále nedostupná, no v takej Amerike už veselo platia, niektoré banky dokonca zvažujú, že by mobily nahradili kreditky!

Apple Pay ako náhrada za kreditky?

Súčasný svet patrí moderným technológiám, ktoré ľuďom uľahčujú každodenný život. Časy, kedy išiel človek kúpiť nové auto s kufríkom plným bankoviek sú už veľmi dávno preč a klasické platenie nahradila úplne iná technológia, ktorá sa takmer okamžite stala populárna.

- Reklama -

Je to platenie pomocou kariet, ktoré sa veľmi rýchlo rozšírilo do celého sveta a dnes sa tak dá platiť už takmer všade (až na niektoré podniky na Slovensku, že áno 🙂 ). Na svete je ale úplne nový spôsob ako platiť, je to pomocou našich telefónov a Americké banky tvrdia, že by kľudne mohli nahradiť kreditky!

Apple Pay je technológia, ktorú spoločnosť Apple predstavila v roku 2014 po boku iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus. Tieto zariadenia ponúkajú NFC a technológia funguje viacmenej podobne ako u konkurencie. Pri Apple dbali predovšetkým na bezpečnosť, čo znamená, že platenie s iPhonom je maximálne bezpečné. Americkým bankám sa najnovšie Apple Pay očividne tak zapáčil, že uvažujú nad zrušením klasických platobných kariet.

Hovoríme o takých spoločnostiach ako Amex či MasterCard. Táto myšlienka sa veľmi rýchlo rozšírila aj medzi ďalšie banky ako napríklad Bank of America a Wells Fargo a tie uvažujú, že by do svojich bankomatov mohli namontovať špeciálny NFC modul, ktorý by pri kontakte s tvojim iPhonom okamžite na obrazovke bankomatu zobrazil finančný stav na vašom účte.

Šikovné a hlavne veľmi bezpečné. Kým ti totiž môžu pri bezkontaktnej platbe z karty zmiznúť nejaké prostriedky v prípade, že ti niekto ukradne kartu, ak platíš iPhonom, nestane sa to, nakoľko je chránený otlačkom prsta.

Je to teda výborný nápad a ešte zaujímavejšie znejú samotné informácie o tom, že svet ako taký možno v budúcnosti prestane používať, len tak mimochodom aspoň podľa nás, veľmi praktické kreditné karty a nahradí ich platením cez telefóny. Tu je väčšia bezpečnosť a to je vždy prvoradé, pokiaľ ide o financie. Má to však aj jeden háčik. Ak sa ti vybije iPhone a načapuješ si plnú nádrž, budeš asi ťažko vysvetľovať, že si len zbehneš domov a všetko uhradíš. Všetko má teda svoje pre aj proti, no Apple Pay ako aj iné platobné služby sú skvelý nápad a dúfame, že sa už čoskoro rozšíria aj ku nám na Slovensko. Predsalen sme podľa bankérov dostatočné pripravený (bezkontaktnými terminálmi) a tak treba už len doladiť spoluprácu medzi bankami a Applom!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.