Presná sila a kanál Wi-Fi siete

Pokiaľ máte akékoľvek problémy so silou a kanálom Wi-Fi siete, a chcete ich diagnostikovať cez iPhone, existuje jednoduchý spôsob, o ktorom ste zrejme nevedeli. Do svojho zariadenia si musíte nainštalovať aplikáciu AirPort Utility (na Slovensku AirPort utilita), ktorá vám ukáže potrebné hodnoty.

Samotnú appku vyvíjalo priamo Apple, no ako môžete vidieť na dizajne, neponúka práve najmodernejšie používateľské rozhranie. Dôvod je taký, že produkty z rady AirPort sa už dlhšiu dobu nevyrábajú a tak je apka určená ku skorému zániku (avšak dnes ešte slúži niektorým majiteľom).

Hoci je jej primárnym účelom správa zariadení (AirPort), v skutočnosti sa dá používať aj trochu iným spôsobom. Stačí vám vykonať drobné nastavenie, ktoré vám odhalíme v nasledujúcom postupe. Poďme na to.

Ako na to?

  • Stiahnite a nainštalujte aplikáciu AirPort utilita.
  • Otvorte Nastavenia a v spodnej časti vyberte AirPort utilita.
  • V tejto sekcií kliknite na prepínať Wi-Fi skener.
  • Teraz otvorte aplikáciu AirPort utilita (z plochy).
  • V pravej vrchnej časti kliknite na Vyhľadávanie Wi-Fi.
  • V pravej vrchnej časti kliknite na Vyhľadať.
  • Nájdite svoju Wi-Fi a skontrolujte kanál plus RSSI (silu v dBm).
  • Hotovo.

Je veľmi pravdepodobné, že udávaná hodnota RSSI (Received signal strength indication) vám zo začiatku veľa nenapovie. Aby sme to zjednodušili, jedná sa o indikátor sily prijatého signálu a udáva sa v záporných číslach. V tomto prípade platí, že čím bližšie k 0, tým lepšie. Pokiaľ sa nachádzate v dome alebo v byte, silu si môžete merať v jednotlivých miestnostiach.

Postupujte podľa nášho návodu vyššie a keď budete na samom konci, presúvajte sa po priestore a vzďaľujte sa/približujte sa ku routeru. V najhorších a najvzdialenejších miestach sa pravdepodobne dostanete ku hodnotám cca -70 dBm a v tých najbližších (ku routeru) pokojne aj ku hodnotám -35 dBm.

RSSISila Signálu
-30 až -50Excelentný
-51 až -60Dobrý
-61 až -70Prijateľný
-71 až -85Slabší
menej ako -85 Príliš slabý

Napíšte nám do komentára, či bol tento článok pre vás prínosný alebo ste postup poznali. Budeme radi za všetky vaše poznatky.

Prečítajte si tiež  Získajte Windows 10 a balíček Office za extrémne výhodnú cenu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.