Každý používateľ iPhonu vie, že fotoaparát v ňom je skvelý a patrí medzi najobľúbenejšie fotoaparáty sveta. Nielen fotky, ale aj videá, ktoré iPhone zhotoví sú skvelé. Avšak, najlepšie videá točia len posledné modely, ktoré točia aj v skvelých rozlíšeniach, majú stabilizáciu videa alebo kontinuálne zaostrovanie. Väčšinu z toho iPhone robí automaticky, no rozlíšenie si vyberáš ty.

Ako zmeniť nastavenie rozlíšenia natáčania videa v iPhone?

Nastavenie rozlíšenia neznamená len to, aké kvalitné bude výsledné video. Veľkú časť pri tom zohráva aj celková veľkosť videa, čo v prípade nižšej rady pamäte iPhonu môže, ale nemusí znamenať problém. Povedzme si narovinu, že pri bežných videách, napr. s rodinou či priateľmi ozaj nepotrebujeme 4K rozlíšenie.

K tomu, aby si si nastavil požadované rozlíšenie videa netreba nič iné, ako len otvoriť nastavenia a klepnúť na Fotky a Kamera. V tomto nastavení môžeš nájsť aj možnosti iCloud fotoknižnice či zapnutie zobrazenia mriežky. My sa však budeme baviť o nastavení videa, ktoré nájdeš v dolnej časti, ktoré sa skladá z dvoch možností.

Tou prvou (Video) je nastavenie rozlíšenia klasického videa, kde máš na výber zo štyroch (záleží podľa iPhonu) možností. Môžeš teda nastaviť nasledovnú kvalitu videa:
720p – 30 fps – 1 minúta = 60 MB
1080p – 30 fps – 1 minúta = 130 MB
1080p – 60 fps – 1 minúta = 175 MB
4K – 30 fps – 1 minúta = 350 MB

Prvá možnosť (720p) bude natáčať video v rozlíšení 1280×720 bodov, čo je minimum pri nahrávaní videa, ale stále ide o HD video. Druhá a tretia možnosť je z pohľadu rozlíšenia rovnaká (1920×1080 bodov), rozdiel je však v snímkach za sekundu. To znamená, že pri 60 fps (frames per second) bude obraz plynulejší a vernejšie podaný. Pri 30 fps bude obraz o trošku „pomalší“, čo však nemá veľký vplyv na kvalitu.

Poslednou a najlepšou možnosťou je nakrúcanie videa v 4K, čo je rozlíšenie 3840×2160 bodov. Je to ozaj rozdiel, v porovnaní s Full HD rozlíšením. Treba však povedať, že čím lepšie rozlíšenie, tým je video väčšie. Minúta 4K videa má približne 350 MB, teda 5 minútové video môže mať pokojne aj 2 GB. Je už na tebe, aké rozlíšenie videa si zvolíš, ak máš dostatok voľného miesta v iPhone a chceš mať perfektné video z dovolenky, 4K bude pre teba ako stvorené. Vedz však, že k tomu aby si videl ozajstný rozdiel medzi 4K a Full HD potrebuješ aj 4K televízor alebo monitor. Odporúčame ti teda používať jednu z dvoch možností 1080p.

Prečítajte si tiež  Apple Watch Series 5 z keramiky a titánu.

Aj spomalené

Nielen klasické, ale aj spomalené video je možné nastaviť, čo je druhá možnosť v nastaveniach. Môžeš tak teda laicky povedané, ako spomalené video bude. Tu sú však na výber len dve možnosti:
1080p – 120 fps – 1 minúta = 350 MB
720p – 240 fps – 1 minúta = 300 MB (pomalšie)

Môže ťa zaujímať
- Reklama -