Pokiaľ radi fotíte a vytárate snímky napríklad na sociálne siete, do rodinných albumov alebo len tak pre vlastné potešenie, pochopiteľne by ste si ich mali vedieť aj následne upraviť. Dnes vám ukážeme 9 najlepších bezplatných aplikácií, ktoré vám s tým pomôžu. Niektoré dokonca nebudete musieť ani sťahovať.

9. Fotky (vstavaná aplikácia)

9 najlepších bezplatných foto-editorov pre iPhone.
iOS Fotky

Začneme editorom, ktorý pozná každý majiteľ iPhonu a pravdepodobne si ani neuvedomuje, aký je schopný. Apple prepracovalo funkcie „úpravy“ v aplikácii Fotky ešte pred niekoľkými rokmi a tak sa tu dá robiť so zábermi skutočne veľa zmien. V prvom rade sú to rozsiahle možnosti nastavenia všetkých možných parametrov fotografie (jas, konstrast, farby, ostrosť atď…).

https://dizajnovepodlahy.sk/virtualna-predajna/?utm_source=svetapple.sk&utm_campaign=appleglass
reklama

Okrem toho sem môžete pridať aj niekoľko zaujímavých, vstavaných filtrov, ktoré dodajú snímkam zaujímavý výsledný efekt. Na záver tu máme možnosti orezania, zmeny pomeru strán či zrkadlového otočenia obrázka.

Pokiaľ nie ste príliš náročný používateľ, určite vám bude bohate stačiť aj „základná“ ponuka úprav aplikácie Fotky. Vie toho viac ako dosť, je úplne bezplatná a nemusíte vôbec nič sťahovať.

8. Google Snapseed

9 najlepších bezplatných foto-editorov pre iPhone.
Google Snapseed

Pokiaľ hľadáte prepracovaný nástroj na úpravu záberov, Snapseed od spoločnosti Google je tým pravým orechovým. Okrem iOS ho nainštalujete aj na Android a medzi hlavné benefity patrí podpora úprav formátu RAW. To z neho robí kandidáta na ten najlepší editor, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť do vášho zariadenia.

Snapseed ponúka viacero filtrov a taktiež rozsiahlu ponuku úžasných nástrojov, ktoré vám základná aplikácia „Fotky“ v iPhone určite neponúkne. Nájdete tu jednoduché úpravy a tak isto zložité možnosti editovania ako perspektívne posuny, selektívne sfarbenie, okamžité HDR, monochromatické filtre a podobne…

Medzi veľké výhody tejto appky patrí aj intuitívne a jednoduché ovládanie. Posúvaním prsta po obrazovke smerom doľava alebo doprava meníte intenzitu zvoleného parametra. Posunom nahor alebo nadol meníte konkrétny parameter. Aplikáciu Snapseed si môžete bezplatne stiahnuť do vášho iPhonu prostredníctvom tohto odkazu.

7. Afterlight

9 najlepších bezplatných foto-editorov pre iPhone.
Afterlight

Afterlight je appka, ktorá vám ponúka naozaj komplexné možnosti pre úpravu fotografií. Pokiaľ si ju stiahnete, v podstate dostanete všetko v jednom balíku.

Môžete si tu upravovať krivky, zrnitosť, prekrytia a podobne. Tak isto je možné pomocou jedinečných filtrov, textúr, rámov či prechodov vytvoriť zaujímavé efekty. Appka prináša aj plnú kompatibilitu s formátom RAW. Po jej stiahnutí môžete využiť rozsiahlu knižnicu až 130 filtrov či 20 rôznych „prekrytí“.

Medzi hlavné benefity patrí jednoduché ovládanie a intuitívne používateľské rozhranie. Afterlight je samozrejme dostupná zadarmo. Vývojár však ponúka vylepšenú verziu v rámci predplatného. Je už iba na vás či mu zaplatíte alebo nie.

Prečítajte si tiež  Nový dizajn Apple Watch Pro potvrdil ďalší únik. Skutočne majú o jedno tlačidlo viac!

6. Darkroom

9 najlepších bezplatných foto-editorov pre iPhone.
Darkroom

Aplikácia Darkroom vám prináša prístup ku kompletnej knižnici vašich fotografií okamžite po spustení. Budete sa teda skvelo orientovať v tom, ktorý záber potrebujete v danej chvíli upraviť. Medzi jej hlavné benefity patrí podpora editácie formátu RAW či napríklad živých fotografií. Dokonca je tu možné vytvoriť si aj svoj vlastný filter alebo použiť niektorú zo vstavaných funkcií.

Jednou z najužitočnejších možností je aplikovanie úpravy a filtrov na viacero záberov súčasne. Aplikácia je síce zadarmo, no pokiaľ chcete získať prístup k nástroju farieb, kriviek, ďalším filtrom či deaktivácii vodoznaku, budete sa musieť pripraviť na predplatné. Stiahnete ju na tomto odkaze.

5. Enlight Photofox

9 najlepších bezplatných foto-editorov pre iPhone.
Enlight Photofox

Pokiaľ hľadáte viac ako len bežné úpravy vašich snímkov, Enlight Photofox vás možno zaujme. Fotografie vďaka tejto appke môžete premeniť na umelecké dielo niekoľkými kliknutiami na displej smartfónu. K dispozícii je tu samozrejme množstvo filtrov a efektov, ktoré vás určite zaujmú.

Problém je žiaľ v tom, že pre viac umeleckých štýlov, orámovaní, nástrojov a ďalších benefitov budete musieť zaplatiť predplatné. Tento softvér je ale v našich očiach veľmi zaujímavý a oplatí sa nad ním pouvažovať. Nájdete ho na tomto odkaze.

4. Prisma

9 najlepších bezplatných foto-editorov pre iPhone.
Prisma

Opäť niečo pre tých, ktorí hľadajú viac, ako len podrobné úpravy farieb, kontrastu atď… Prisma je špeciálna aplikácia, ktorá vaše fotografie premení na rôzne umelecké štýly od tvorcov ako boli Picasso, Matisse a ďalší. Taktiež sa tu nachádzajú možnosti konvertovania do komixov, moderného umenia atď…

V princípe sa vo všetkých prípadoch jedná o filtre, ktoré si môžete samozrejme sami nastavovať. Pokiaľ chcete aby pôsobili trochu realisticky, jednoducho filter stiahnete. Ak chcete umelecké dielo, tak mu zase pridáte na intenzite. V niektorých prípadoch vznikne záber, ktorý vyzerá ako namaľovaný štetcom, inokedy možno nie, no aj napriek tomu je výsledok veľmi zaujímavý.

Pokiaľ by ste chceli viacero štýlov, neobmedzený HD vykresľovanie, odstránenie reklám a ďalšie, musíte si za appku zaplatiť. Ako už asi tušíte, opäť sa jedná o predplatné. Prisma stiahnete na tomto odkaze.

3. Lens Distortions

9 najlepších bezplatných foto-editorov pre iPhone.
Lens Distortions

Veľmi zaujímavá aplikácia, ktorá je založená na napodobňovaní niektorých druhov skla, osvetlenia či poveternostných podmienok. Zahŕňa tiež základne nástroje na úpravu fotografií pomocou spájania vrstiev.

Lens Distortions obsahuje obrovské množstvo efektov ako napríklad rozostrenie, odlesky, bokeh, hmlu, dážď, sneh, trblietanie atď. Podľa vlastného nastavenia môžete upravovať intenzitu, mierku a polohu jednotlivých vrstiev a efektov.

Prečítajte si tiež  48 Mpx fotoaparát v iPhone 14 Pro má jednu nevýhodu. Veľkosť výsledných fotografií je šialená

Aplikácia je dostupná zadarmo s možným in-app nákupom (pre odomknutie viacerých efektov a filtrov). Takisto si môžete vybrať rôzne formy predplatného. Stiahnete ju tu.

2. VSCO

9 najlepších bezplatných foto-editorov pre iPhone.
VSCO

Je dosť možné, že túto aplikáciu poznáte alebo dokonca používate, nakoľko je veľmi známa a populárna. Postupom času sa ešte výrazne zdokonalila a dnes patrí k jedným z najlepších nástrojov na úpravu fotografie, aký nájdete v App Store. Ako jediná na tomto zozname má funkciu, ktorá vás možno poteší. Dokáže fotiť v RAW. Stačí keď v nej otvoríte fotoaparát, vyberiete formát obrázka a zmeníte ho podľa preferencie.

VSCO obsahuje množstvo filtrov a možností v oblasti úpravy záberov. Pokiaľ však chcete naozaj plnohodnotný nástroj, budete si musieť aktivovať predplatné VSCO X. Stiahnete ju tu.

1. Polarr Photo Editor

9 najlepších bezplatných foto-editorov pre iPhone.
Polarr Photo Editor

V prípade, že hľadáte naozaj profesionálnu aplikáciu „na všetko“, práve ste ju našli. Polarr Photo Editor využíva AI (umelú inteligenciu) aby uľahčila úpravu obrázkov.

Jednou zo zaujímavostí je napríklad automatická detekcia tváre. Po jej spustení môžete upravovať napríklad tón pleti, či niektoré jej rysy. AI dokáže tiež izolovať oblohu od ostatných častí fotografie, aby sa jednoduchšie upravovali.

Vďaka 10 režimom „prelínania“ sa dajú vaše zábery prekrývať prostredníctvom efektov ako sú oblaky, svetlá a ďalšie… Samozrejmosťou je tiež rozsiahly balík všetkých možných nástrojov, ktoré vám sprístupnia možnosti profesionálnej editácie fotografie.

Ani v tomto prípade žiaľ všetko nie je dostupné úplne zadarmo a ak vám základná ponuka nestačí, budete musieť zaplatiť predplatné. Dobrou správou ale je, že spolu s ním získate aj prístup ku počítačovej verzii tejto appky s názvom Polarr. Stiahnete ju tu.

Aplikácie na úpravu fotografií nie sú vždy úplne „zadarmo“, no prinesú vám úžitok

Pokiaľ ste boli sklamaní veľkým počtom appiek v tomto zozname, ktoré vyžadovali predplatné pre odomknutie väčšieho množstva funkcií, musíte myslieť na to, že sa jedná o to najlepšie, čo je momentálne na trhu a aj vývojári či tvorcovia musia z niečoho žiť.

Na druhej strane však takýmto spôsobom môžete všetko dopredu vyskúšať a sami následne zvážiť, či vám predplatné stojí za to alebo nie. Čo používate vy? Napíšte nám do komentára.

9 najlepších bezplatných foto-editorov pre iPhone.
9 najlepších bezplatných aplikácii na úpravu fotiek pre iPhone.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.