Jedna z najväčších sociálnych sietí na svete prichádza so zmenou, ktorá by mohla konečne vyriešiť bezpečnosť maloletých používateľov na internete.

Ako informuje zahraničný portál Sky News, Instagram bude po novom vyžadovať, aby ste sa pri zmene veku na 18 rokov (prípadne už počas registrácie) overili prostredníctvom občianskeho preukazu alebo pomocou špeciálneho selfie videozáznamu.

Ten má fungovať tak, že používateľ naskenuje do systému svoju tvár a technológia od spoločnosti Yoti na základe rôznych algoritmov zistí, či je dospelý alebo nie.

Reklama

A aj keď ide o skvelú novinku, ktorá nás môže posunúť ďalej, NSPCC (National Society for the Prevention of Cruelty to Children) vyjadrila obavu, že to stačiť nemusí. Instagram by mal ísť podľa expertov ešte oveľa ďalej.

Rozsiahla bezpečnostná aktualizácia pre deti 

Overenie používateľa Instagramu na základe občianského preukazu
Zdroj: Meta

Nové pravidlá platia podľa Sky News už od včerajšieho dňa (7. november 2022) a stretnú sa s nimi používatelia v celej EÚ, ako aj vo Veľkej Británii.

V praxi to znamená, že každý, kto sa pokúsi upraviť svoj dátum narodenia tak, že ho zmení z mladšieho ako 18 rokov na starší ako 18 rokov bude povinný overiť svoj vek prostredníctvom preukazu totožnosti alebo videozáznamu, ktorý bude preskúmaný nezávislou technológiou so špecializáciou na odhad veku.

Sociálna sieť je presvedčená o tom, že vďaka tejto zmene bude mať lepší prehľad o tom, kto Instagram používa a koľko má rokov.

Vývoj technológie na nezávislé overenie veku 

Yoti a jeho overenie tváre používateľa na odhad veku pre sociálnu sieť Instagram
Zdroj: Yoti

Sociálna sieť Instagram má spolupracovať s britskou technologickou firmou Yoti na vývoji svojho systému na odhad veku, ktorý by mohol nahradiť verifikáciu prostredníctvom preukazu totožnosti.

Akonáhle používateľ nahrá svoju selfie (pravdepodobne ide o videozáznam), automaticky ju odošle do spoločnosti Yoti, kde sa podrobí rýchlej analýze. Výsledok následne poputuje priamo do Instagramu, pričom sociálna sieť dostane aj odhad veku používateľa.

Obe firmy zdôrazňujú, že tento systém nie je službou rozpoznávania tváre, a preto nemôže identifikovať používateľa, iba odhadnúť vek zobrazenej tváre. To by malo zabezpečiť maximálnu ochranu. Instagram zároveň sľubuje, že s Yoti nebude zdieľať žiadne údaje o účte a obe spoločnosti po odhadnutí veku obrázok okamžite vymažú.

Platforma spoločnosti Meta začala s testovaním tohto systému verifikácie vo viacerých krajinách ešte začiatkom roka 2022. Po uspokojivých výsledkoch ho zavádza do praxe.

Každý bude využívať Instagram spôsobom, ktorý je primeraný jeho veku

Spoločnosť Yoti a sociálna sieť Instagram
Zdroj: Yoti

Ako uviedla riaditeľka Instagramu pre verejnú politiku Tara Hopkinsová: „Chceme, aby každý mohol využívať Instagram spôsobom, ktorý je primeraný jeho veku, čo znamená, že musíme vedieť, koľko má rokov – a to je výzva v celom našom odvetví.“

Zároveň doplnila, že dnešné oznámenie je dôležitým krokom „a preto sme obzvlášť radi, že spolupracujeme so spoločnosťou Yoti, ktorá je lídrom v oblasti vytvárania účinnej technológie na overovanie veku, pričom na prvom mieste je ochrana osobných údajov.“

Ku celej veci sa vyjadrila aj Julie Dawsonová, vedúca oddelenia politiky a regulácie spoločnosti Yoti. Tá pre Sky News povedala: „Preukazovanie veku na internete je komplexná výzva pre celé odvetvie.“

„Náš odhad veku podľa tváre je riešením, ktoré zachováva súkromie. Vytvorili sme ho tak, aby každý mohol bezpečne preukázať svoj vek bez toho, aby musel zdieľať svoje meno alebo doklad totožnosti.“

„Táto technológia môže umožniť neplnoletým osobám prístup k obsahu, ktorý je primeraný ich veku, a zároveň chráni súkromie používateľov. Dnešné oznámenie je ďalším krokom správnym smerom k vytvoreniu bezpečnejšieho online prostredia.“

Organizácia NSPCC nemá pozitívne stanovisko 

Instagram
Zdroj: SvetApple

Aj keď je celá táto správa potešujúca známa organizácia NSPCC v reakcii na oznámenie uviedla, že ju teší, že sa prijímajú opatrenia na overenie veku používateľov Instagramu, ale tieto opatrenia nejdú dostatočne ďaleko a nástroje by sa mali uplatňovať na všetkých používateľov webu (pozn. aj tých existujúcich).

Prečítajte si tiež  Apple vykonalo v spojitosti s AirPods Pro 2 zvláštnu zmenu. Týka sa koncoviek do uší

Vedúci politiky a regulácie NSPCC Richard Collard celú situáciu komentoval nasledovne: „Je veľmi dôležité, aby Instagram prijal potrebné opatrenia na zabezpečenie toho, aby tieto deti neboli vystavené riziku alebo ujme.“

„Tieto opatrenia zrejme len málo pomôžu v zastavovaní nových mladých používateľov, ktorí si na Instagrame vytvárajú účty pre dospelých, alebo ochrániť deti, ktoré ich už používajú.

„Práve preto je na polceste, aby vláda urýchlene predložila robustný zákon o online bezpečnosti, ktorý zabezpečí, že každá stránka sociálnych médií bude mať zákonnú povinnosť chrániť deti pred škodlivým obsahom na svojej platforme.“ dodal Richard Collard na záver. 

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -