BLIK si doteraz v Poľsku aktivovalo už 23,8 milióna používateľov a má viac ako 11,3 milióna aktívnych používateľov na mesačnej báze. Sedem rokov po založení BLIK-u sa jeho tvorcovia zameriavajú na rozšírenie svojej činnosti mimo Poľska – s cieľom rozvíjať systém zúčtovania v eurách. Na dosiahnutie tohto cieľa prispeje akvizícia spoločnosti z Bratislavy, ktorá vďaka prítomnosti v eurozóne a kapitálovej podpore BLIKu výrazne zatraktívni svoju ponuku. Zmluva vstúpi do platnosti po získaní súhlasu Národnej banky Slovenska (NBS).

Trh mobilných platieb na Slovensku sa v posledných rokoch veľmi dynamicky rozvíja a spolu s ním rastie aj VIAMO, ktoré svojim používateľom poskytuje pohodlný a rýchly spôsob posielania peňazí medzi osobami a taktiež online platieb. Našim cieľom je rozvíjať naše služby s ohľadom na jednoduchosť a komfort ich používania. Náš ďalší rast bude teraz možný vďaka podpore zo strany BLIK-u, ktorý veľmi rýchlo ovládol trh mobilných platieb v Poľsku. Získali sme spoľahlivého partnera s príslušným know-how a porozumením špecifík nášho podnikania, ktorý nám pomôže rozprestrieť krídla“ – hovorí Ľubo Požgay, generálny riaditeľ VIAMO, a.s.

Podpisovanie zmluvy pri zmene majiteľa VIAMO
Zdroj: BLIK

Spoločnosť VIAMO, ktorej 100 percent akcií práve kúpil platobný fintech BLIK, pôsobí na slovenskom trhu od roku 2013. Má štatút platobnej inštitúcie a poskytuje služby v oblasti platieb P2P, platieb na základe QR kódu, platieb z linky a platieb z menu aplikácie VIAMO. Spoločnosť je zároveň poskytovateľom platobnej brány – VIAMO PayGate. V súčasnosti úzko spolupracuje s 2 bankami –Tatra banka a VÚB. Jej služby však môžu využívať zákazníci všetkých bánk na Slovensku pomocou špeciálnej aplikácie VIAMO Plus. Ambíciou spoločnosti je ďalší rozvoj a expanzia v ďalších krajinách eurozóny. Pomôže jej v tom kapitál BLIK-u, poľského mobilného platobného systému. 

„Naším prvoradým cieľom je expanzia BLIK do zahraničia, preto sú BLIK a VIAMO veľmi dobrou kombináciou komplementárnych kompetencií a technológií. Chceme rozšíriť produktovú ponuku na slovenskom a európskom platobnom trhu. Nepochybujem o tom, že táto spolupráca prinesie hmatateľné výhody zákazníkom bánk využívajúcich mobilné platby“ – hovorí Dariusz Mazurkiewicz, konateľ spoločnosti Polski Standard Płatności, prevádzkovateľ BLIK-u.

BLIK je inovatívnym mobilným platobným systémom, ktorý bol vytvorený bankami v Poľsku v roku 2015. V súčasnosti je najpopulárnejším spôsobom platenia v tejto krajine. Prístup k nemu má už vyše 23,8 milióna používateľov aplikácií mobilného bankovníctva v Poľsku. Koncom júna tohto roku aktívne ho využívalo viac ako 11,3 milióna osôb. Od spustenia systému uskutočnili už viac ako 2 miliardy platieb.

BLIK ako spoločný systém dostupný pre všetkých používateľov mobilných bankových aplikácií v Poľsku, umožňuje platiť na Internete, na tradičných platobných termináloch, vyberať hotovosť z bankomatov a posielať peniaze iným používateľom v reálnom čase. Platba BLIK-om spočíva vo vygenerovaní šesťmiestneho kódu v aplikácii banky, ktorý sa následne zadá na Internete, v termináli alebo bankomate – tým sa spustí transakcia, ktorú používateľ následne schvaľuje v mobilnej aplikácii banky. Vďaka tejto jednoduchosti, pohodliu a bezpečnosti platieb je BLIK obľúbeným spôsobom platby pre používateľov bankových aplikácií v Poľsku. Doterajšiu ponuku riešení tohto systému dopĺňajú od štvrtého štvrťroka 2021 aj bezkontaktné platby. Od spustenia novej funkcie BLIK šiestimi najväčšími poľskými bankami si ju aktivovalo viac ako 1,2 milióna osôb.

Prečítajte si tiež  V Poľsku vznikne nové múzeum venované spoločnosti Apple
BLIK Logo
Zdroj: BLIK

Operátor BLIK okrem rozširovania sortimentu na poľskom trhu dôsledne realizuje plán zahraničnej expanzie. Spoločnosť sa rozhodla expandovať do zahraničia – chce tak využiť svoje jedinečné know-how a medzeru existujúcu v mnohých krajinách v oblasti lokálnych platobných systémov zameraných na obsluhu rýchlo rastúceho segmentu e-commerce. Jej zámerom je vytvoriť spolu so slovenskou spoločnosťou VIAMO platobný systém BLIK v eurách so zúčtovaním v systéme TARGET. Bude dostupný v celej eurozóne a doplní súčasne fungujúci systém BLIK v PLN.

„Popularizácia BLIK-u ako komplexného platobného systému na poľskom trhu sa už stala skutočnosťou. Za tento čas sme získali obrovské poznatky, ktoré chceme využiť na rozvoj aj mimo našej krajiny. Už pred dvoma rokmi sme začali nadväzovať partnerstvá s lokálnymi a globálnymi poskytovateľmi platobných služieb. Akvizícia slovenskej spoločnosti VIAMO je ďalšou významnou etapou v našej histórii, ktorá posilní našu pozíciu v regióne. Vidíme obrovský potenciál tohto trhu“ podčiarkuje Dariusz Mazurkiewicz.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -