Spoločnosť Apple sľúbila, že Xcode 7 prinesie do sveta aj možnosť nainštalovať si akúkoľvek aplikáciu do svojho iPhonu či iPadu bez toho aby si si musel niečo zakúpiť z AppStore. Pritátstvo a sťahovanie aplikácii na čierno sa nikdy s Apple nespájalo (iba pri Jailbreaku) ale teraz to bude zdá sa omnoho jednoduchšie, ako kedykoľvek pred tým!

Apple a pirátstvo?

Nová verzia Xcode 7 bude úplne zadarmo a na jej inštaláciu nebude potrebná nijaká registrácia ani nič podobné. Zároveň však Apple hovorí, že vývojári budú môcť vyvíjať nové aplikácie podstatne jednoduchšie s tým, že bude omnoho ľahšie pre každého, aby si aplikáciu do svojho iPhonu cez Xcode nainštaloval a testoval. To však otvára možnosti pre pirátov, ktorí nechcú platiť za aplikácie v AppStore a radšej si ich do svojho iPhonu nainštalujú touto cestou. Uvidíme ako to teda nakoniec celé dopadne a či Apple nejako zakročí.

Steve Smith upozorňuje

Hneď ako sa objavila táto informácia, prichádza okamžité upozornenie od Steva Smitha, že Apple robí pravdepodobne veľkú chybu. Vďaka takejto otvorenosti sa totiž budú môcť do iPhonov a iPadov inštalovať pirátske aplikácie ale aj aplikácie, ktoré sa nedostali do AppStore či emulátory alebo iné programy, ktoré v ňom doteraz nemali čo robiť.

To by mohla byť samozrejme veľká šanca pre hackerov a škodlivý software, ktorí by mohli následne dané zariadenia napadnúť a získať citlivé informácie, alebo ich len nejakým spôsobom softwarovo poškodiť. Ako to teda nakoniec bude ukáže až čas. Každopádne by Apple malo niečo robiť, lebo aj keď to vyzerá ako ideálna cesta, nie je príliš bezpečná a to je niečo, čo by mala brať Cupertinská spoločnosť ako absolútnu prioritu. Najmä ak chce vyrábať tie najúžasnejšie zariadenia na svete!

Prečítajte si tiež  Návod: Ako na Apple Watch otvárať internetové stránky?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.