Spoločnosť Meta rozširuje svoj program overovania faktov tretími stranami na Slovensku. Novým partnerom bude Demagog.sk, slovenská organizácia na overovanie faktov, ktorá je certifikovaným členom IFCN.

Demagog.sk bude zamestnávať iba fact-checkerov, ktorých rodný jazyk je slovenčina a ich úlohou bude kontrolovať a hodnotiť presnosť obsahu na Slovensku. V minulom roku Meta prijala do programu projekt Demagog.cz, ktorý doplnil agentúru AFP.

V rámci boja proti dezinformáciám spoločnosť Meta spolupracuje s nezávislými organizáciami pre overovanie faktov z celého sveta, ktorí preverujú a hodnotia presnosť obsahu. Máme najväčšiu sieť overovania faktov zo všetkých platforiem. Keď fact-checker vyhodnotí daný obsah ako nepravdivý, Meta ho vo Feede zobrazí nižšie, tým sa zastaví šírenie dezinformácií a zníži sa počet ľudí, ktorí príspevok uvidia.

Stránkam, skupinám a účtom, ktoré opakovane zdieľajú nepravdivé príspevky, sa tiež zníži dosah a odstráni sa ich možnosť zarábať a inzerovať. A keď je príspevok označený ako nepravdivý, upozorníme ľudí, ktorí ho vidia alebo sa ho pokúsia zdieľať, že bol označený ako nepravdivý. Fact-checkeri neodstraňujú účty ani stránky z Facebooku alebo Instagramu.

Sme radi, že sa Demagog.sk pripája k nášmu programu overovania faktov na Slovensku a bude naďalej pomáhať Slovákom pochopiť kľúčové súvislosti toho, čo čítajú na internete,“ povedal Patrik Tovaryš, Public Policy Manager v spoločnosti Meta pre Slovensko.

V súčasnosti spolupracujeme s takmer 100 partnermi na overovanie faktov vo viac ako 60 jazykoch na celom svete a tieto aktivity naďalej rozširujeme. Demagog.sk bude dôležitým členom programu a pripojí sa k úspešným partnerstvám, ktoré už na Slovensku máme.“ Dodala Sophie Eyears, Strategic Partner Development Manager v oddelení Meta News Integrity.

Od vzniku portálu Demagog.sk sa snažíme bojovať proti nepravdám a zavádzaniu vo verejnej diskusii. Spoluprácu so spoločnosťou Meta, vďaka ktorej sa zameriame na misinformácie šírené na sociálnych sieťach, vnímame ako ďalší krok k napĺňaniu našej misie,” hovorí Veronika Frankovská, projektová manažérka Demagog.sk.

Demagog.sk začne overovať fakty na Facebooku a Instagrame v marci tohto roka.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 mini a iPhone 13: Apple urobilo nežnú "evolúciu"
Môže ťa zaujímať
- Reklama -