Bezpečnosť je v roku 2020 kľúčová téma, ktorej sa nevyhýba ani najväčšia sociálna sieť na svete, spoločnosť Facebook. Dnes predstavila novú funkciu “Aktivita mimo Facebook“, ktorá bola po dlhodobom testovaní oficiálne vydaná pre všetkých používateľov vrámci celého sveta.

Facebook vám pomôže s ochranou osobných údajov.

O oficiálnom vydaní dnes informovala samotná spoločnosť. Funkcia sa po prvý krát objavila používateľom v niektorých krajinách sveta ešte minulý rok (v lete) vrámci beta testovania. Išlo o Írsko, Južnú Kóreu a Španielsko. Ako sa ukazuje, technologický gigant bol s jej vývojom už začiatkom tohto roka hotový a dnes si ju môžeme vyskúšať úplne všetci.

Ak sa pýtate, o čo vlastne ide, tak Facebook urobil taký súhrn všetkých appiek a internetových stránok tretích strán, ktoré využívajú vaše osobné údaje. Vy si všetky tieto údaje samozrejme môžete pozrieť v prehľadnom zobrazení a pokiaľ sa vám to nebude páčiť, automaticky ich viete z databázy Facebooku aj odstrániť.

Sociálna sieť vysvetľuje, že všetky tieto dáta dostáva od spoločností tretích strán na základe čoho dokážu efektívne navrhovať reklamu. Je super, že sa niečim podobným zaoberá práve spoločnosť, ktorá z reklamy žije a tieto dáta využívala celé roky. Samozrejme, že sa nepredpokladá, že si teraz každý bude vo veľkom vymazávať osobné údaje. Toto riešenie je nám aj tak ale celkom sympatické.

Facebook vám pomôže s ochranou osobných údajov.
Facebook vám pomôže s ochranou osobných údajov.

Reklamu na Facebooku týmto nezastavíte…

Pokiaľ vám vadí to, že niekto využíva vaše “citlivé” osobné údaje na to, aby lepšie cielil reklamu, môžete túto činnosť pomocou aktivity mimo Facebook úplne zakázať.

Reklamu na sociálnej sieti ale nezastavíte. Skôr sa vám budú ukazovať ponuky, ktoré vás budú ešte menej zaujímať a tým vás viac otravovať. Rozhodnutie je teda na vás. Pokiaľ vás táto téma zaujala viac, môžete si o nej pozrieť viac na tomto odkaze.

Tak čo, idete do toho? Napíšte nám do komentára, či ste dáta pomocou tejto funkcie úplne vymazali alebo ste dokonca zakázali Facebooku aby ich používalo na tvorbu reklamy. Zaujíma nás váš názor na danú problematiku…

Facebook vám pomôže s ochranou osobných údajov.
Facebook vám pomôže s ochranou osobných údajov.


Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here