Najrozšírenejšia sociálna sieť na svete Facebook, má na krku ďalší problém. História sa opakuje a na internete sa objavili telefónne čísla až od 267 miliónov používateľov. V septembri tohto roku sa udialo niečo podobné. Vtedy uniklo približne 400 miliónov telefónnych čísel.

Facebooku uniklo 267 miliónov mien a telefónnych čísel na internet.

Internet je nebezpečné miesto a pomerne jednoducho sa tu môžu dostať na nechcené internetové stránky vaše osobné údaje ako aj telefónne číslo. Pokiaľ ste na Facebooku, možno ste v tejto databáze boli aj vy. Konkrétne sa podarilo hackerom ukradnúť mena s číslami až od 267 miliónov používateľov z celého sveta. Následne ich zverejnili na istej internetovej stránke.

Všetky údaje sa im podarilo získať pravdepodobne z vývojárskeho API rozhrania spoločnosti Facebook. Minimálne tak to tvrdí výskumník Bob Diachen, ktorý sa týmto prípadom podrobne zaoberá. Pokiaľ sa pýtate, na čo by mohli byť vaše mená a telefónne čísla zneužívané, odpoveď je pomerne jednoduchá. Útočníci ich môžu použiť na zasielanie spamových SMS správ alebo napríklad na pishing.

V konečnom dôsledku vás teda môžu otravovať neznáme telefónne čísla, ktoré vám priamo do zariadenia budú posielať reklamu alebo sa od vás budú snažiť nejakým spôsobom získať peniaze (ktoré im samozrejme nikdy neposielajte a za každých okolností hláste podobné prípady na polícii).

Stránka bola dostupná 14 dní pre verejnosť, hackeri ju stihli skopírovať.

Akonáhle sa niečo podobné stane, samotná spoločnosť Facebook ale aj bezpečnostní experti robia všetko preto aby to z internetu čo najrýchlejšie zmizlo. V tomto prípade Diachenko informuje, že okamžite kontaktoval poskytovateľa služieb, pod ktorého spadá IP adresa nebezpečného serveru, aby ju kompletne celú odstránil. Dostupná tak bola od 4-18 decembra. Ľudia si tu mohli nájsť telefónne čísla na 267 miliónov používateľov Facebooku.

Týmto úspešným krokom ale problémy ani zďaleka nekončia. Hackeri na stránku prišli samozrejme tiež a kompletne celú databázu mien aj čísel stihli skopírovať na svoje „hackerske fóra“. Dá sa teda povedať, že k údajom majú stále prístup ľudia, ktorí by k ním prístup za žiadnych okolností mať nemali. Uvidíme ako sa bude celá situácia naďalej riešiť. Nateraz ale dúfame, že Facebook si dá na podobné úniky pozor a v budúcnosti už s týmto nebude mať problém.

Prečítajte si tiež  Jeden z najväčších dodávateľov spoločnosti Apple pozastavuje prevádzku. Môže za to lockdown
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.