To, že je Fortnite ako stroj na peniaze sme tušili. Presné čísla sa ale dozvedáme až dnes a ukazujú, že si vývojári vôbec nemusia žiť zle. Hra zarobila za 8 mesiacov od spustenia na iOS neuveriteľnú sumu peňazí a stále pokračuje. Apple sa z úspechu teší, taktiež na tom dobre ťaží!

Fortnite ako stroj na peniaze…

Niekedy sa niekomu skrátka podarí vymyslieť niečo, z čoho sa stane zlatá baňa. Návyková online zábavka Fortnite sa ňou zaručene stala. Momentálne si ju používatelia môžu zahrať až na siedmych herných platformách, medzi ktoré patrí aj iOS a teda iPhone či iPad. Na trh prišla začiatkom roka 2018 (v apríli) a okamžite po spustení získala popularitu. O tom, že Fortnite funguje ako stroj na peniaze hádam niet pochýb.

- Reklama -

Na iOS zariadeniach dosiahli tržby za celú dobu pôsobenia v AppStore až 455 miliónov amerických dolárov. Túto sumu vytvorilo celkom 82,6 milióna používateľov po celom svete, ktorí si hru počas niekoľkých mesiacov stiahli do svojho zariadenia. Pokiaľ by sme si to rozpočítali na dorbné, vývojári získavajú každý jeden deň zhruba 1.6 milióna amerických dolárov. V tomto trende sa navyše nechytajú poľaviť. Hra je nonstop populárna a dosahuje stále nové a nové stiahnutia.

Netreba zabúdať ani na Apple, ktoré z hry taktiež veľmi dobre profituje. Teda aspoň teoreticky. Popravde nikto nevie, akú presne čiastku získava z každého nákupu v aplikácií. Normálne by to malo byť 30% ale medzi štúdiom Epic Games a Cupertinom môžu byť tajné dohody. Tak či onak, pri 30% by malo Apple províziu z hry 136.5 milióna amerických dolárov. Všetko len za to, že je v jeho AppStore!

Fortnite ako stroj na peniaze. Toľkoto zarobí vývojárom denne-svetapple.sk
Fortnite ako stroj na peniaze. Toľkoto zarobí vývojárom denne-svetapple.sk

Je na tom konkurencia horšie?

Fortnite ako stroj na peniaze nie je iba v prípade iOS zariadení. Nakoľko pôsobí celkom na siedmych platformách, výraznú čiastku peňazí príma aj z nich. Pokiaľ sa ale pozrieme na Andorid, zistíme, že tu je Google Play v značnej nevýhode oproti AppStore. Podľa všetkého si nemôže Google účtovať žiadnu províziu, nakoľko sa hra sťahuje na Android zariadenia priamo zo stránok Epic Games (čím sa vlastne obchádza Google Play). Všetky zisky teda putujú vývojárom.

Na druhú stranu ale treba povedať, že podľa prieskumov míňajú iOS používatelia v priemere na in-app nákupoch podstatne viac ako kolegovia od Andoridu. Jedná sa ale o štatistiku z USA, kde je prevažne zastúpený iPhone. Mimo tejto krajiny zase prevládajú vo veľkej sile Android zariadenia, ktoré určite rozdiel svojim rozšírením hravo dorovnajú. Hra má stále čo ponúknuť. Pre hráča je to skvelá zábava a pre vývojára je Fortnite ako stroj na peniaze!

Fortnite svetapple.sk
Fortnite svetapple.sk

zdroj: businessinsider

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here