Google Chrome začal konečne šetriť RAM. Platí to aj pre Mac!

Nie je žiadnym tajomstvom, že populárny prehliadač Google Chrome je extrémne náročný na operačnú pamäť RAM. Vývojári sa s tým snažia bojovať a po poslednej aktualizácii sa im to aj čiastočne podarilo. Zlepšenie je badateľné na všetkých platformách.

Google Chrome začal konečne šetriť RAM

Google aktualizoval prehliadač Chrome na verziu 89, ktorá je dostupná pre Windows, Mac, Linux a ďalšie platformy. Spoločnosť vo svojom blogovom príspevku zdôraznila, že Chrome sa vďaka tomuto updatu výrazne zlepšil v rámci optimalizácie využitia RAM a zníženia spotreby energie.

Je známe, že tento prehliadač aktivuje počas používania procesy, ktoré sú extrémne náročné na operačnú pamäť a tak isto na CPU. Ak sa ho rozhodnete nainštalovať, musíte to považovať za samozrejmosť. Pri otvorení veľkého množstva kariet cítiť, že počítač je vyťažený a to vplýva na výkon, spotrebu batérie a celkovú plynulosť systému.

Vývojári ale vymysleli spôsob, s akým Chrome aspoň čiastočne optimalizovať. Pomohol tomu prepracovaný alokátor pamäte, ktorý ušetril na platforme Windows 22% RAM, 8% CPU a 3% GPU. Tak isto sa zlepšila aj celková odozva prehliadača a to až o 9%.

No a aj keď to znie veľmi pekne, v skutočnosti treba zdôrazniť, že Chrome sa naučil výrazne šetriť len na počítačoch s Windowsom. Operačný systém macOS je v tomto smere horší, no aj tu sa podarilo vývojárom optimalizovať nároky na RAM o cca 8%. V niektorých prípadoch to vedie k zníženiu využitia operačnej pamäte až o 1GB (čo nie je zanedbateľné číslo).

Dobrou správou pre majiteľov Macov je aj to, že Google znížil celkovú náročnosť Chromu na spotrebu energie. Toto je jeden z najväčších benefitov Safari, ktorého optimalizácia s macOS je absolútne príkladná. Uvidíme teda, ako to dopadne pri priamom porovnaní.

Napíšte nám do komentára, aký prehliadač používate na svojom Macu vy a ako ste s ním spokojní. Dali ste niekedy šancu aj iným riešeniam, ako tým od Apple?

Prečítajte si tiež  iPhone, ako termínál? Apple zavádza v prvej krajine EÚ svoju revolučnú funkciu Tap to Pay
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJiphonehacks
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.