Každý z nás občas potrebuje upraviť/opraviť nejakú fotografiu. Nemusíte hneď sťahovať alebo nakupovať programy či aplikácie. Všetko zvládnete vo vašom prehliadači. Toto je 5 najlepších bezplatných foto-editorov, s ktorými bude úprava fotiek online úplnou hračkou! Poďme na to:

5. Polarr – úprava fotiek online pre pokročilejšieho používateľa

Úprava fotiek online: 5 najlepších bezplatných editorov, ktoré vám pomôžu.
Polarr

Rozhranie tohto programu by sme mohli opísať ako minimalistické. Vďaka tomu bude fotografia stredobodom pozornosti. Relatívne malé ikony predstavujú rôzne editačné nástroje. Pokiaľ sa s Polarrom oboznámite, určite nám dáte za pravdu, že funguje skvele. Na druhej strane však pre menej skúsených alebo úplne nových používateľov môže byť táto appka mätúca.

Oceňujeme spôsob, akým sú od seba oddelené „štandardné“ a „prémiové“ filtre. Vďaka tomu budete vedieť čo máte k dispozícii po tom, ako prejdete na platený účet. Nevýhoda je tu žiaľ taká, že počas jedného dňa môžete exportovať iba jeden súbor. Pokiaľ sa vám teda Polarr zapáči, pravdepodobne časom prejdete na platenú verziu.

4. Fotor – solídna voľba pre začiatočníka

Úprava fotiek online: 5 najlepších bezplatných editorov, ktoré vám pomôžu.
Fotor

Ak hľadáte niečo, čo zvládnete aj bez predošlých skúseností, určite vyskúšajte Fotor. Webová aplikácia vám ponúka tri hlavné možnosti: úprava fotografie, vytvorenie koláže alebo vytvorenie návrhu. Význam prvých dvoch je asi jasný. Pomocou tretej dokážete vytvárať príspevky na sociálne siete, plagáty, atď…

Jedným z nedostatkov môže byť to, že nahrávané fotografie musia byť menšie ako 19 MB. Softvér si ich nevie automaticky zmenšiť, takže sa o to budete musieť postarať manuálne. Akonáhle sa vám ich sem ale podarí dostať, k dispozícii budete mať pôsobivú paletu všetkých možných nástrojov, ktoré vám pomôžu s úpravou.

Okrem pridávania filtrov dokážete prostredníctvom Fotoru aj upraviť farby, odstrániť nežiadúce prvky z obrázka, či dokonca vyrobiť „makeup“. Hoci je tu možnosť priplatiť si za účet „Pro“, už bezplatná verzia je svojimi možnosťami skutočne „veľkorysá“. Prípadné problémy alebo nevedomosť pomôžu vyriešiť praktické a jednoduché návody.

3. Canva – sen každého Instagramera

Úprava fotiek online: 5 najlepších bezplatných editorov, ktoré vám pomôžu.
Canva

Canva je jeden z najznámejší nástrojov, pomocou ktorého bude úprava fotiek online veľmi rýchla a jednoduchá. Nejedná sa o ekvivalent k Photshopu. Ide skôr o zábavný nástroj na vytváranie projektov, ktoré budete môcť používať na sociálnych sieťach alebo v rodinných albumoch.

K dispozícii máte prednastavené šablóny pre Facebook, Instagram, Twitter a ďalšie… To iste sa týka aj rôznych tlačených formátov. Pokiaľ chcete vytvoriť napríklad leták, plagát, pohľadnicu alebo niečo podobné, s Canvou to určite zvládnete. Aj keď je k dispozícii zadarmo, nie všetko je tu okamžite dostupné. Za niektoré funkcie si budete musieť pochopiteľne zaplatiť. Na druhej strane je tu však široká škála bezplatných možností, ktorá by vám mohla stačiť.

Prečítajte si tiež  Apple si nechalo patentovať flexibilný displej

Nemusíte mať akékoľvek „bohaté“ skúsenosti na to, aby bol výsledok vašej tvorby pôsobivý. Šablóny vám pomôžu. Na druhej strane je tu ale možnosť začať „úplne od nuly“ v prípade, že nenájdete nič, čo by vyhovovalo vašim potrebám. Samozrejmosťou sú tutoriály, ktoré vás softvérom prevedú. Pokiaľ hľadáte kvalitný nástroj na úpravu fotiek alebo vytváranie jednoduchej grafiky, Canva je na to ako stvorená.

2. PhotoPea – skoro ako Photoshop

Úprava fotiek online: 5 najlepších bezplatných editorov, ktoré vám pomôžu.
PhotoPea

Pokiaľ ste už niekedy používali Photoshop a hľadáte niečo podobné, rozhranie nástroja PhotoPea vás určite poteší. Používateľovi prináša širokú škálu podporovaných formátov, vrátane PSD, GIF, PDF, JPG, PNG a mnohých ďalších. Pre tieto online editory je to veľmi neobvyklé. Znamená to, že môžete otvárať a upravovať štandardné Photoshop súbory pri zachovaní ich pôvodných vrstiev!

PhotoPea má k dispozícii obrovské množstvo nástrojov, ktoré vám pomôžu vytvárať všetko od jednoduchých opráv fotiek až po pokročilé „umelecké diela“. Nevýhodou je je v tomto prípade snáď iba fakt, že začiatočník jednotlivým nástrojom pravdepodobne nebude rozumieť. Ak ste však už niekedy videli originálny Photoshop, toto rozhranie si osvojíte a rýchlo mu prídete „na kĺb“.

Všetko je úplne zadarmo. Samotný softvér funguje na princípe darov. Ak sa teda náhodou stanete jeho fanúšikom, určite sa autori neurazia za nejaké to podporné „euro“ navyše. Na výber máte aj prémiovú verziu. Po jej aktivácii sa vám z rozhrania odstránia reklamy a budete môcť využiť až 60 krokov späť. Bezplatná verzia má k dispozícii „iba“ 30 krokov späť.

1. Pixlr X – celkovo najlepší editor na úpravu fotiek online

Úprava fotiek online: 5 najlepších bezplatných editorov, ktoré vám pomôžu.
Pixlr X

A sme na konci. Jeden z najlepších nástrojov, aké môžete používať je jednoznačne Pixlr X. Svojimi schopnosťami zahanbí aj niektoré programy, ktoré sú určené pre stolné počítače. K dispozícii má prvotriedne funkcie a aj jeho bezplatná verzia ponúka naozaj veľa možností.

Všetko v tomto programe je premyslene do posledných detailov. Pokiaľ napríklad chcete nahrať fotografiu, ktorá je príliš veľká, Pixlr X vám automaticky ponúkne zmenu maximálnej výšky na 3 840 pixelov. Otravnú robotu teda urobí za vás.

Akonáhle začnete s úpravami tak zistíte, že celé hlavné rozhranie je až osviežujúco prehľadné. Všetky nástroje majú k dispozícii jasné ikony, takže sa tu nestratia ani začínajúci používatelia. Super je tiež možnosť, kedy sa po priložení kurzoru na ikonku (nejakej funkcie) dozviete, čo presne robí (často s názornou ilustráciou).

Prečítajte si tiež  Apple Watch oficiálne prichádzajú na Slovensko!

Skvelou správou sú bohaté možnosti práce s vrstvami rovnako, ako ste na to zvyknutí vo Photoshope. Jednotlivé prvky môžete strihať, prilepiť, pridať ako novú vrstvu atď.. Taktiež viete použiť napríklad čarovný prútik, laso, zmenu parametrov atď…

Pixlr X je neuveriteľne výkonný online editor fotografií a podľa nás je to to najlepšie, čo môžete z tohto zoznamu využívať. Do komentára nám napíšte, čo v praxi používate vy…

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.