Každý rok prichádzajú nové veci. Máme tu napríklad nový iPhone, nové iOS, nové Call of Duty a tiež novú FIFU. Tá sa vylepšuje každý rok, no a počas poslednej verzie prešla veľmi veľkou zmenou, zmenou k lepšiemu. FIFA 16 totižto kombinuje dve hry v jednej a hoci neprináša taký zážitok, ako verzia pre PC či konzolu, dokáže zabaviť každého hráča a milovníka futbalu. Poďme sa pozrieť čo prináša FIFA 16 Ultimate Team!

Novinka v podobe grafiky

Doteraz sme boli zvyknutí, že každá nová FIFA bola vlastne len takou vylepšenou verziou tej predošlej. Pridali sa nejakí noví hráči, možno štadióny, zlepšila sa grafika ale základ bol stále rovnaký. Tentokrát to už ale nie je len vylepšenie predošlej verzie, ale niečo omnoho lepšie. Tento krát je to úplne nová hra, ktorá funguje na novšom, lepšom a prepracovanejšom Engine, vďaka čomu dokáže vyobrazovať skutočnú podobu hráčov.

- Reklama -

V tomto smere sa teda FIFA veľmi polepšila a po grafickej stránke je na tom veľmi dobre. Pravda, všetko je optimalizované pre menšie obrazovky mobilných zariadení. Ak na screenshotoch z hry uvidíš niečo, čo sa ti nezdá graficky úplne dokonalé, vedz že pri hraní si to vôbec nevšimneš a s celkovým grafickým zážitkom budeš veľmi spokojný. Predsalen je obrazovka na tvojom iPhone o čosi menšia a tak je logické, že niektoré veci skrátka prehliadneš.

Čo sa teda grafiky týka, hodnotíme ju ako veľmi dobrú, hoci je pravda, že pokiaľ chceš zažiť skutočný zážitok z peknej grafiky, určite by sme volili iné hry, pri ktorých sa je aj na čo sa pozerať. Napríklad také CSR Racing 2 je vďaka pekne vyobrazeným autám asi top, čo môžeš zažiť. Je to vďaka odleskom, štruktúram a podobne. FIFA je predsalen o hráčoch, a na tých sa zas až toľko toho vyobraziť nedá.

FIFA 16 Ultimate Team - svetapple.sk
FIFA 16 Ultimate Team – svetapple.sk

Ovládanie

Čo sa týka ovládania, tak tu je FIFA niekde v strede toho, čo by si človek predstavoval. Nie je to veľmi zlé, hra sa dá bez problémov hrať, ale treba na to trošku zvyku. Začiatočník môže byť zmetený presne tak, ako ja, nakoľko som nebol nikdy veľkým fanúšikom tohto titulu a hral som ho len pár krát. Ak si teda amatér rátaj s tým, že sa budeš musieť naučiť správne ovládať všetky kroky. Myslím si ale, že to bude trvať maximálne 3-4 zápasy a potom budeš vo FIFE  pripravený vyhrávať jeden západ za druhým.

Zaujímavosťou je tiež špeciálna pamäť hráčov. Pokiaľ si prepneš hráča a stlačíš tlačidlo “shoot”, no hráč ešte nie je pri lopte, akonáhle sa ku nej dostane, automaticky vystrelí. Či je to dobré alebo zlé už asi posúď sám. Mne osobne to trošku vadilo, sem tam sa stalo, že hráč vystrelil nelogicky a až potom mi doplo prečo. Je to ale zrejme iba vec zvyku a aj to sa človek veľmi rýchlo naučí.

FIFA 16 Ultimate Team - svetapple.sk
FIFA 16 Ultimate Team – svetapple.sk

FIFA 16 Ultimate Team

No a poďme k tomu hlavnému, čo sa vo FIFE zmenilo a prečo to nie je ta stará dobrá FIFA, ale viacmenej dve hry v jednej. Pokiaľ patríš medzi tých, ktorí si chcú skrátka zahrať futbal za nejaký tým, máš smolu, v tejto hre to nejde. Celá hra je totižto postavená na tom, že si kupuješ vlastných hráčov a tvoríš svoj vlastný tím, s ktorým potom hráš zápasy. Záleží len na tom aký si dobrý.

Celé je to vytvorené pomocou rôznych kartičiek, cez ktoré nakupuješ hráčov, je to niečo medzi klasickým futbalom a hrou, kde nie si hráč, ale skôr manažér. Mne osobne sa to veľmi páči ale pravdu povediac, nemusí to byť pre každého. Nájdu sa aj takí, ktorí majú radšej výber obľúbeného tímu. Tí budú musieť siahnuť zrejme po starších ročníkoch hry, ktoré mali inú koncepciu, avšak aj horšiu grafiku a podobne.

Dá sa teda povedať, že FIFA 16 kombinuje dve hry, ale nemôžeme zase tvrdiť, že je to zlé, pretože sa nám to veľmi páči. Je to jednoduché a hlavne prináša aj niečo iné ako ponúkala doteraz. V hre je dokonca možné aj simulovať zápasy ale tu je celkom logické, že neporazíš silnejšie mužstvo ako si ty sám, preto odporúčame hrať v manuálnom móde, kde si zápasy vedieš sám.

FIFA 16 Ultimate Team - svetapple.sk
FIFA 16 Ultimate Team – svetapple.sk

Záver

Na záver už iba napíšeme, že FIFA 16, nie je najlepšou hrou, akú sme kedy hrali a sadne naozaj iba vybranej skupine fanúšikov futbalu. Každopádne nie je zlá, poteší po grafickej stránke a tiež veľkým množstvom hráčov a podobne. Možno je trošku škoda, že je free-to-play, to znamená, že aj keď ju stiahneš zadarmo, neustále ťa otravuje aby si čosi zaplatil. Lepšia by bola asi fixná cena, ale s tým už my nič neurobíme. Odporúčame FIFU určite vyskúšať, predsalen – je zadarmo.

Možno ťa zo začiatku vystraší, no nenechaj sa hneď odradiť komplikovaným menu. Hru sa určite oplatí aspoň vyskúšať. My jej dávame 6,5 boda z 10!

The app was not found in the store. 🙁

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.