George Hotz, známy pod pseudonymom Geohot je považovaný v 21. storočí za legendu v oblasti hackerstva. Prečo? Už ako 17-ročný dokázal ako vôbec prvý človek na svete hacknúť iPhone a tým vytvoriť základy pre niečo, čo dnes voláme Jailbreak. Neskôr hackol aj Playstation 3, no žiaľ vtedy ho za jeho počin zatkla FBI. Dnes dokázal ďalší miľník vo svojom živote. Zosmiešnil Teslu, Google a rovnako tak svojim spôsobom aj Apple!

Autonómne vozidlo

Pravdepodobne teraz rozmýšľaš, čo majú spoločnosti Apple, Google a Tesla spoločné okrem toho, že ide o jedny z najmedializovanejších spoločností sveta. Áno, presne tak, sú to autonómne vozidlá, ktoré vyvíja ako Tesla, tak aj Google, no a mnohí sa domnievajú, že k tejto dvojici sa niekde v dielni s týmom profesionálov pokúša pripojiť aj spoločnosť Apple.

Hacker mal kvôli vyššie spomínanej FBI aj nemalé problémy, nakoľko bol dlhšiu dobu obmedzený na slobode a následne vypočúvaný. Dnes tomu ale už tak nie je a opäť sa mu podarilo získať si pozornosť celého sveta a to tým, že dokázal prakticky sám zostrojiť vlastné autonómne vozidlo.

Hotzovo autonómne vozidlo - svetapple.sk
Hotzovo autonómne vozidlo – svetapple.sk

To, o čo sa pokúša Google a Tesla viacmenej roky a to, na čom vraj pracuje Apple potajomky s 1000-členným tímom dokázal Hotz urobiť sám behom niekoľkých mesiacov za pomoci bežne dostupnej elektroniky. Na všetko potreboval samozrejme svoje auto (Acura ILX), 21,5″ obrazovku, niekoľko kamier na streche vozidla, lidar no a samozrejme výkonný počítač. Hotz navyše dodal, že hoci o autách niečo vie, nevenuje sa im, je to chlapík skôr na počítače, no úloha urobiť autonómne vozidlo očividne nebol problém, pretože moderné automobily sú už len počítače na 4-och kolesách.

Určite ťa zaujíma, koľko stál vývoj takéhoto projektu. Je všeobecne známe, že veľké spoločnosti typu Google a Tesla do podobných projektov investujú milióny amerických dolárov. Teraz sa držte, Hotz totiž do celého vývoja investoval len 50 000$, no nebolo to všetko na hardware tak, ako by si mnohí mohli myslieť. Značnú časť z tohto budgetu totiž stálo auto 30 000$, no a zvyšok minul na hardware a samozrejme náklady na vývoj. Zaujímavý je tiež spôsob, akým jeho vozidlo šoféruje. Nejde totiž o to, aby šoféroval ako ho to učia podobné firmy, striktne podľa predpisov.

Interiér vozidla - svetapple.sk
Interiér vozidla – svetapple.sk

Hotz totiž vytvoril umelú inteligenciu, ktorá dokáže jazdiť ako človek. Celé to dokázal tak, že svojmu počítaču sprístupnil až 10 hodín videozáznamov a nariadil mu, aby jazdil tak, ako videl na videu. Hacker si už na základe svojho autonómneho vozidla stihol vytvoriť aj vlastný biznis. Systém chce predávať pod hlavičkou firmy Comma.ia, ktorú založil za 1 000$. Okrem iného tiež prezradil, že sa mu podarilo objaviť úplne nové možnosti rozvoja umelej inteligencie.

Prečítajte si tiež  Herný ovládač od Apple? Už čoskoro zrejme realita.

Na jednej strane je síce pekné, že sa mu podaril takýto obrovský úspech, no treba myslieť aj na to, že na prevádzku takéhoto vozidla treba mať aj nejaké licencie.  Či ich hacker získal, už žiaľ nemáme informácie. Keby ale jeho autonómny systém spôsobil dopravnú nehodu, poprípade zranenie či nebodaj smrť niekoho z účastníkov cestnej premávky, pravdepodobne by bol z toho veľký problém aj pre samotného poskytovateľa tohto autonómneho spôsobu prepravy.

Práve zodpovednosť je asi to najdrahšie, čo si spoločnsoti za vyššie spomínané milióny dolárov kupujú. Pre taký Google či Teslu by bol asi veľký problém, keby ich autonómne vozidlo ohrozovalo vodiča či kohokoľvek iného. Stálo by ho to omnoho väčšie peniaze, ako investuje do vývoja a to mu určite za to nestojí!

Zdroj: Bloomberg

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.