Spoločnosť Rockstar, ktorá stojí za najúspešnejšou hernou sériou na svete, Grand Theft Auto, už možno pracuje na GTA IV pre iOS či Android. Táto spoločnosť predstavovala počas posledných 15 rokov jednu legendárnu hru za druhou a postupom času sa tieto hry začali dostávať aj na mobilné zariadenia. Posledne sa na mobilné zariadenia dostalo GTA San Andreas ešte v roku 2013 a my už dnes vieme predpovedať, kedy sa dočkáme nástupcu pre iOS či Android!

GTA IV na iOS a Android

Súčasné smartfóny sú minimálne natoľko výkonné, aby bez problémov utiahli 5-6 rokov staré hry, ktoré poznáme z hracích konzol či počítačov. Medzi veľmi úspešné hry patrí nepochybne aj GTA IV, teda hra, ktorú sme po prvýkrát mohli uzrieť ešte v roku 2008. Hra ponúkla obrovské mesto, vynikajúci príbeh, či fantastickú grafiku a v neposlednej rade aj skvelé DLC. To, čím však tento titul až tak nevynikal, bola jednoznačne optimalizácia na PC, keďže ju chlapci v Rockstar vyvíjali pre herné konzoly a až potom prišla verzia pre PC. Niekto mohol mať slabšie komponenty a hra mu „šlapala“ podstatne lepšie ako niekomu, kto mal tie najšpičkovejšie veci, ktoré sa dali v tej dobe kúpiť.

- Reklama -

Možno sa to ani nezdá, no dnes už má GTA IV neuveriteľných 7 rokov. Graficky však určite nie je zaostalá a patrí medzi najlepšie graficky spracované hry z daného obdobia (súčasné GTA V je graficky veľmi blízko GTA IV). Pre lepšiu predstavu, hra vyšla vtedy, kedy vyšiel aj druhý iPhone s označením 3G. Vývoj sa však raketovo posunul a súčasne iPhony dokážu spustiť aj tie najnáročnejšie hry z minulosti. Dôkazom je určite aj GTA San Andreas, ktorá vyšla v roku 2013, no jej hranie podporoval iPhone 4S, ktorý bol predstavený v roku 2011 (Presne 7 rokov od predstavenia prvej verzie hry).

Rockstar predstavuje svoje staršie diely GTA IV pre mobilné zariadenia pravideľne v špeciálnych edíciách po 10 rokoch „10 years anniversary“. Pozorné oko si však určite všimne, že tieto diely nie sú predstavené po 10 ale po 9 rokoch, teda koncom 9 roka. To nám už dnes tak trochu naznačuje fakt, že GTA IV sa dočkáme koncom roka 2017, keďže to bude práve 9 rok od predstavenia GTA IV (2008). Borci z Rockstar sa však budú musieť ešte potrápiť s hneď niekoľkými problémami, ktoré im prináša napríklad samotné Apple. Prvý z nich je určite fakt, že do AppStore sa v súčasnosti nedá nahrať väčšia aplikácia ako 4GB.

Tento problém sa napríklad podarilo vyriešiť pri GTA San Andreas, kde vývojári dokázali ušetriť hneď niekoľko GB z oficiálnej verzie a z takmer 4GB úložného priestoru, ktoré si pýtala počítačová verzia sa rázom stalo len 1,6GB, čo znamená, že autori dokázali hru orezať takmer o polovicu bez toho aby to bolo možné spoznať pri hraní. Pokiaľ by sa to však opakovalo, nepodarilo by sa GTA IV ani zďaleka vtesnať do limitu AppStore.

Oficiálna verzia hry mala totiž až 16GB a pokiaľ by ju aj autori orezali o polovicu, musela by mať 2x väčšiu veľkosť ako limit, ktorý dovoľuje AppStore. Netreba však zabúdať ani na to, že iPhone 7 už ponúka základné úložisko 32GB, vďaka čomu by sa mohol posunúť aj limit v AppStore na 8GB či možno aj 10GB. Navyše sa všetko dá spraviť pomocou dodatočného sťahovania. Nejaký základ hry si stiahneš v danom limite, no a následne, po otvorení aplikácie dosťahuješ zvyšok. Presne tak to v dnešnej dobe funguje.

GTA San Andras bol veľmi úspešný aj na mobilných zariadeniach!

A pre aké zariadenia hra bude?

Táto otázka je tiež veľmi dôležitá, nakoľko určite všetkých zaujíma, na čom si obľúbené GTA budeme môcť zahrať. Pokiaľ sa pozrieme na predošlý diel San Andreas zistíme, že hru bolo možné spustiť v čase predstavenia na zariadeniach, starých dve generácie. Pokiaľ teda Apple predstaví GTA IV v roku 2017 pre iOS, pravdepodobne najstaršie zariadenia, ktoré hru spustia, budú iPhony 6S a 6S Plus, keďže aktuálna generácia bude iPhone 8 (a možno 7S).

Samozrejme nechceme predbiehať, je to ešte hudba budúcnosti a je možné, že si ju zahráme omnoho skôr aj na súčasných iPhonoch 6. Dokonca je možné aj to, že si ju nezahráme nikdy a Rockstar vyvinie vlastnú sériu GTA pre iOS. My sme však presvedčení, že keby GTA IV nevyšlo na iOS či Android, stálo by to Rockastars veľa zaslúžených ziskov. Stačí sa pozrieť na GTA San Andreas, Vice City či GTA 3. Tieto diely si určite kúpilo neuveriteľné množstvo ľudí a to aj 10 rokov po ich predstavení. Mobilné zariadenia sú jednoducho pre hry akými je napríklad GTA či Bioshock obrovský trh, čo sa však ukáže až v druhej vlne! 🙂

Všetky postavy Z GTA na jendom obrázku 🙂
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.