Elon Musk vlastní sociálnu sieť X (bývalý Twitter) už približne rok a za ten čas sa stretol s poriadnou vlnou kontroverzie. V poslednej dobe sa však situácia akoby upokojila a najbohatší muž sveta začal robiť oveľa opatrnejšie kroky. Ako však informuje Gizmodo, teraz si opäť získal pozornosť celého sveta a nebolo to práve v najlepšom slova zmysle.

Sociálna sieť X totiž ešte v utorok spustila novú beta verziu svojej služby, ktorá je označovaná ako „Not a Bot“. Nebolo by na nej nič zvláštne, keby jej používanie nemuselo byť podmienené poplatkom 1 $ za tweetovanie a retweetovanie. Samotná beta verzia zatiaľ nebola spustená globálne, ale len lokálne v oblastiach Nový Zéland a Filipíny. Sociálna sieť X vysvetľuje, že ku tomuto kroku dospela z dôvodu, aby mohla efektívnejšie bojovať s robotmi a podvodníkmi.

Zaujímavé je, že novinka sa má vzťahovať len na novo zakladané účty. Ak už tu nejaké účty fungujú, používatelia sa poplatku vyhnú. 1 $ má byť ľuďom účtovaný už pri registrácii, pričom bude existovať aj možnosť túto platbu odmietnuť.

V takomto prípade však používateľ bude mať k dispozícii verziu sociálnej siete X, ktorá nebude určená na tweetovanie a retweetovanie, ale len na čítanie obsahu.

Zobrazia sa mu tak príspevky, bude môcť sledovať videá a tiež účty. Na uverejňovanie obsahu, písanie komentárov alebo udeľovanie „páči sa mi to“ však už nebude mať nárok. Dobrou správou je, že platba 1 $ by sa mala obnovovať na ročnej báze, nie na tej mesačnej.

Elon Musk môže spoplatniť  X / Twitter pre všetkých 

Elon Musk sa dlhodobo netají tým, že by chcel spoplatniť prístup ku sociálnej sieti X všetkým používateľom. Minulý mesiac sa dokonca zúčastnil diskusie s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, kde v živom prenose povedal, že chce, aby ľudia za X platili určité malé množstvo peňazí. Podľa Muska je to jediná možná obrana voči spamu a armádam botov.

Zaujímavé je tiež to, že poplatok vo výške jedného dolára je vlastne veľkým zlomovým momentom, nakoľko ak sa zavedie do praxe na globálnej úrovni, bude to vôbec po prvýkrát od roku 2006, čo budú musieť noví používatelia za sociálnu sieť s pôvodným názvom Twitter platiť (s výnimkou čítania obsahu tu nebude existovať klasická bezplatná verzia).

A aj keď by plány Elona Muska vyšli a na X sa začalo objavovať menej botov, druhým dychom treba zdôrazniť, že to môže odstrašiť aj používateľov či dokonca inzerentov. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to vo finále dopadne.

Prečítajte si tiež  Elon Musk pomáha Ukrajine. Na jej územie odoslal zásielku terminálov Starlink

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -