AppStore a Google Play sú najväčšie obchody s aplikáciami na svete. Nájdeme ich tu milióny a je jedno či sa jedná o hry, aplikácie rôznych veľkých spoločností, sociálne siete a podobne. Je tu skrátka všetko a ľudia v obchodoch nakupujú s veľkou obľubou, respektíve len v jednom z nich. V druhom za celý rok minú žalostne málo a hádaj, ktorý z nich je ten lepší!

iOS vs. Android

V prvom rade by sme mali začať s úplným začiatkom a to je operačný systém. iOS má vlastný AppStore a Android zase Google Play. Obe platformy majú veľmi podobné aplikácie, ale obe platformy sú úplne iné a fungujú na úplne inom princípe. iOS je omnoho viac uzavretý a nedostane sa doň takmer nič okrem jailbreaku. Aj ten sa tu môže dostať len vtedy ak si ho tam dá užívateľ vedome. A akonáhle to spaví, iOS tak trochu stráca svoju počiatočnú pointu a stáva sa z neho čiastočný Android.

Prečo práve Android? Je to veľmi jednoduché! Samotný iOS je zabezpečený a nenainštaluješ doň žiadnu aplikáciu ani software len tak. To sa ti podarí až potom ako nainštaluješ Cydiu a teda Jailbreak. Android je otvorený, nainštaluješ doň bez väčších problémov prakticky hocičo a to znamená, že tu môžeš mať stovky a stovky normálne platených aplikácií úplne zadarmo. Na jednej strane to znie dobre. Všetok platený obsah a ty zaň nemusíš zaplatiť ani euro.

Na stranu druhú treba ale myslieť aj na to, že ak chodíš do roboty, tiež by si asi nebol úplne nadšený, keby príde zákazník, zoberie tvoju prácu a užíva si ju bez toho aby ti zaplatil. To je proste krádež až na to, že softvérová. Keď sa nad tým navyše zamyslíš, sem tam zaplatiť čiastku, ktorú bežne nechávaš ako tringelt čašníčke v reštaurácií ťa asi tiež nezabije. Samozrejme, hovoríme predovšetkým o používateľoch Androidu.

App Store vs. Play Store - svetapple.sk

Vývojári

Pozrime sa na to z pohľadu vývojárov, ktorí svoje aplikácie tvoria najprv na iPhone, a ak sa uchytia, potom sa pracuje na verzií Andorid. V AppStore im totižto ľudia zaplatia. Takmer 99% užívateľov nemá Jailbreak, čiže 99% sú potenciálni zákazníci. Podľa oficiálneho výskumu minie priemerný majiteľ iPhonu za jeden rok asi $52 v obchode AppStore. To je celkom pálka, ale pokiaľ si človek vezme, že to zahŕňa aj nejaké mikro-platby v aplikáciach, hrách, nie je to až tak veľa.

Koľko však minie používateľ Androidu? Na cene sa zjavne zasmeješ a budeš si myslieť, že je to len preklep ale naozaj nie je. $5,7 je čiastka, ktorú priemerný majiteľ konkurenčnej platformy za celý rok minie v obchode Google Play. Je to priepastný rozdiel a aj vďaka tomuto rozumieme, prečo ľudia prvotne vyvíjajú aplikácie pre iPhony a nie pre Android.

Prečítajte si tiež  iPhone X zo zlata za $69 995

Zaujímavé je aj to, že priemerný iOS užívateľ minie v obchode AppStore až 9,1 krát ako užívateľ Androidu. Táto štatistika je ale zo súčasnosti. Pokiaľ sa pozrieme trošíčku do minulosti, zistíme, že rozdiel bol menší, užívatelia iOS minuli 7,7 krát viac ako užívatelia Androidu. A čo z toho vyplýva? Užívatelia míňajú stále viac a viac aj za tieto služby, čo kedysi nebolo trendom.

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.