Hore dole. Roky nemenený spôsob prehliadania noviniek tvojho Facebooku je konečne preč. Možno si o tom nevedel, ale Facebook má okrem klasickej aplikácie aj inú, krajšiu a úplne inak ovládanú. Ak teda chceš zmenu, stiahni si aplikáciu Paper, s ktorou sa možno k tej klasickej už nevrátiš. Ja som sa nevrátil.

Zabudni na starý Facebook

Paper nie je novinka medzi aplikáciami a počas svojej existencie prešla vylepšeniami, ktoré z nej stále robia lepšiu aplikáciu. Stoja za ňou rovnakí vývojári, ktorí vytvorili všetky aplikácie Facebooku. Paper je dostupný len pre používateľov amerického obchodu, takže pred jej stiahnutím prepni do amerického obchodu.

- Reklama -

Prečo som sa rozhodol používať výlučne Paper? Pre jedinečné prostredie aplikácie, ktorej ovládanie je jednoduché, s jednoduchými gestami a vzhľadom noviniek, ktoré by si v klasickej aplikácii len ťažko hľadal. Paper funguje na akomsi princípe magazínu, v ktorom listuješ akoby v novinách. Nájdeš v ňom tvoje novinky a články napr. o zábave, správach, technológiách a športe. Vedz, že všetok obsah týchto článkov ako aj celá aplikácia je v anglickom jazyku a rovnako aj články sa týkajú väčšinou internetového obsahu v USA.

Poďme teda pekne od začiatku. Po prihlásení do svojho účtu absolvuješ krátku prehliadku toho, ako sa v aplikácii pohybovať. V novinkách Facebooku sa pohybuješ medzi v príspevkami v dolnej časti do strán. Ak chceš príspevok otvoriť, posuň náhľad smerom hore a ukáže sa celý status s možnosťami komentovania, zdieľania či označenia Páči sa mi to. Príspevok môžeš zdieľať pridaním na tvoju časovú os tak ako je, alebo do príspevku doplniť svoj text, ďalej odoslaním správy cez zabudovaný Messenger, SMS, iMessage alebo e-mail. Kliknutím na Other môžeš príspevok skryť, prestať sledovať daný profil a kopírovať odkaz príspevku. Ak klikneš na počty označení Páči sa mi to a komentárov, všetko sa ti pekne zobrazí a ty môžeš ďalej komentovať a vidieť všetky predošlé komentáre. Novinky Facebooku aktualizuješ tak, že prejdeš do zobrazenia náhľadov príspevkov a posunieš hornú časť doprava. Hneď ako to urobíš sa v texte „Facebook“ bude zobrazovať prechod svetla a ak prestane, tvoje novinky sú aktuálne.

V časti článkov je navigácia rovnaká ako pri Novinkách. Témy článkov si vyberieš tak, že podržíš palec dlhšie v hornej časti a zobrazí sa ti prispôsobenie, v ktorom si môžeš vybrať témy, ktoré ťa zaujímajú. Posúvaním kariet v dolnej časti sa zobrazí aj popis, čo karta obsahuje a ak sa ti niektorá páči, posuň ju hore medzi tie, ktoré sa ti už zobrazujú. Ak niektorú z vybraných nepotrebuješ, posuň ju naspäť k ponuke tém. Ak si spokojný, stlač Done a obsah novo pridaných kariet sa zobrazí.

Paper má jednu vychytávku, a to tú, že ak Paper máš, nepotrebuješ Messenger, pretože v hornej lište máš všetky správy. Taktiež, vedľa správ je zobrazené tlačidlo žiadostí o priateľstvo a upozornení. Upozornenia obsahujú aj informácie o nadchádzajúcich udalostiach a narodeninách tvojich priateľov. Posunutím obrazovky dole sa dostaneš k možnostiam nastavení, úprave tém článkov, vytvoreniu statusu a tvojmu profilu. Rozhranie pridania statusu je ozaj pekné, rovnako aj animácie pridania statusu, zdieľania alebo označenia Páči sa mi to. V tvojom profile alebo profile tvojich priateľov sú zobrazené všetky potrebné informácie, fotky a príspevky. Ak potrebuješ prejsť do starších príspevkov či fotiek, posuň hornú časť doľava a zobrazí sa ti obsah napr. z roku 2013. V profile nájdeš aj ikonku ceruzky, vďaka ktorej si môžeš zmeniť profilovú či titulnú fotku.

Hodnotenie

Paper je naozaj skvelá aplikácia, ktorá dokáže nahradiť klasickú aplikáciu Facebooku. Jednou z nevýhod je fakt, že aplikácia nie je často aktualizovaná a pár vecí v nej chýba, napr. úprava profilu. Budeme čakať naďalej, čím nás Facebook prekvapí a čo do aplikácie Paper dá.

Naše hodnotenie: 90%

Stiahnuť z App Store: Paper – stories from Facebook (zadarmo)

PAPER_APP_BODY

Môže ťa zaujímať
- Reklama -